'Kriz, yeniden yapılandırma için önemli imkan'

'Kriz, yeniden yapılandırma için önemli imkan'

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nakkaş, krizin yeniden yapılandırma açısından son derece önemli bir imkan olacağını söyledi.

Nakkaş, "Bu süreçte olumsuz yanlarımızı, eksikliklerimiz çok iyi tespit edebilirsek, bundan sonraki süreçte piyasaların normale geldiği noktada önemli sektörlerimiz uluslararası piyasada pay kapabilme hedefimizi oluşturabilirsek çok daha avantajlı çıkarız diye düşünüyorum ve Türkiye'ye kimse rakip olamaz." dedi.

TGSD ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) işbirliği ile "Fabrikaları Kahramanmaraş'a Taşıyalım" konulu toplantı düzenlendi. KATSO Meclis Salonu'ndaki toplantıya Kahramanmaraş Valisi M. Niyazi Tanılır, Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Nafi Baytorun, TGSD Başkanı Ahmet Nakkaş, KATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Balduk ve Kahramanmaraşlı sanayiciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan KATSO Yönetim Kurulu Başkanı Balduk, tekstille konfeksiyonun etle tırnak gibi birbirinden ayrılamayacağını ifade ederek, konfeksiyonun Türkiye'nin de lokomotifi olduğunu kaydetti. Türkiye'nin son dönemde emek yoğun sektörleri çok ihmal ettiğinin üzerinde duran Balduk, bu ihmalin cezasının da istihdam kaybı olarak çekildiğini söyledi. Hükümetin yapması gerekenin biran önce piyasalara güven vermek olduğunun altını çizen Balduk, oluşan güvensizlik ortamının çalışır hale getirmek gerektiğini dile getirdi. TOBB Tekstil Konfeksiyon Meclis Başkanı Umut Oran da yaptığı konuşmasında Anadolu'daki dinamizme değindi. Oran, Dünyadaki sorunlar, içeride kendi yarattığımız sorunlar özellikle içeride siyasetin yarattığı sıkıntılar sonuç olarak önemli bir sorun yumağı ile karşı karşıyayız. Ama ben Anadolu'yu gezdikçe her şeye rağmen olumsuzluklara rağmen çaresiz olmayan direnen dayanan bir fikirle karşılaştığımı ifade etmek istiyorum. Önümüzde gerçekten çok ciddi bir sorun var. Kriz gelmez demekle bu iş olmuyor. Krizin doğru algılanması lazım. Türkiye'deki sanayi fabrikalar hepsi birer kale. Kalelerin düşmemesi için hepsine sahip çıkmamız gerekiyor. Hepsi iş aş getiriyor." diye konuştu.

TGSD Başkanı Ahmet Nakkaş ise bu tür dönemlerin insanların bir birine kucak açması ve yardım etmesi anlamında gerçekten çok önemli olduğunu kaydederek yürüttükleri projelere değindi. Nakkaş şöyle konuştu:

"Yürüttüğümüz bazı projeler var. Bunlardan biri örneğin bizim Kuzey Avrupa'daki ülkelerdeki ihracat payımız çok az. Burada da refah seviyesi oldukça yüksek ülkeler söz konusu. Burada önemli potansiyel olduğu için burada aktif pazarlamaya geçebilmek için pilot bölge seçtik. Bu 1.5 yıllık bir çalışmanın ürünü. Tasarıma önem firmalara öncelik vererek yerinde pazarlama yaparak ihracatımız artırmak istiyoruz. 2009 yılında yerinde aktif çalışmayı yapabilecek en somut çalışmayı hayata geçireceğiz. Bu bize neyi kazandıracak? Eğer burada elde edeceğimiz başarı önemli olursa diğer Avrupa ülkelerinde de organize pazarlama sistemi kurabileceğimiz bir yapı oluşturmuş olacağız. İşletmeleri de cesaretlendirecek bir yapı kuracağız. Çünkü Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın ortaya koymuş olduğu bir teşvik programı var. Yurt dışında ofis açma gibi teşvikleri var. Bunu çoğu firmalarımız bilmiyor. Uygulamada zorluk olacağını düşündükleri için benimsemiyorlar. Cazip hale getirmek istiyoruz. Biz değişim ve dönüşümü hızlı bir şekilde gerçekleştirirken kamu alanında maalesef yakalayamadık. Hükümetin 2023 yılında dünyanın 10'uncu büyük ekonomisi olma gibi hedefi var. 2 trilyonluk bir yapıya ulaşmanız lazım. Onun için alt yapıya ve yapısal reformlara imza atması lazım. Stratejik sektörlerin desteklenmesi lazım."

Türkiye'nin dünyada sayılı pamuk üreticisi iken bugün sayılı pamuk ithalatçısı durumuna geldiğine dikkat çeken Nakkaş, bunun acı bir durum olduğunu belirterek, "Türk pamuğu dünyanın en kaliteli pamuğudur. Doğal yapısı gereği organik bir durumu var. Türk pamuğunun dünyada tanıtımı için bir proje başlattık. Türk pamuğunu stratejik bir ürün haline gelmesi ve dünyada tercih edilen bir ürün hale gelmesi için yüksek değerde satılabilmesi için çalışma başlattık." dedi.

Dünyanın ekonomik anlamda durağan bir döneme girdiğinin de altını çizen Nakkaş, bunun da sosyal hayatı etkilediğini ifade etti. Yeniden yapılandırma açısından krizin son derece önemli bir imkan olacağını dile getiren Nakkaş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu imkanı bizim nasıl değerlendirdiğimiz çok önemli. Bu süreçte olumsuz yanlarımızı, eksikliklerimiz çok iyi tespit edebilirsek bundan sonraki süreçte piyasaların normale geldiği noktada önemli sektörlerimiz uluslar arası piyasada pay kapabilme hedefimizi oluşturabilirsek çok daha avantajlı çıkarız diye düşünüyorum ve Türkiye'ye kimse rakip olamaz.Bu olumsuz tablo bir çok ülkenin hakikaten çok daha temkinli çalışmasına eskisi gibi gözü kara ucu açık bir para kazanma hırsının insanlar için ne kadar tehlikeli olduğunu da ortaya çıkardı. Dolayısıyla daha temkinli serbest ticaret dönemi oluşacağı için dış alımlarda büyük oyuncuların da daha temkinli bir ticari yapıya oluşacağı açık ortada. O yüzden daha kısa vadeli daha az stokla öngören bir ticari dönem başlıyor. O yüzden yapılandırmamızı bu şekilde yapmamız gerekecek." (CİHAN)

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2008, 22:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63