Küresel kirizin tekstile etkisi

Küresel kirizin tekstile etkisi

Antalya Tekstil ve Ham Maddeleri İhracatçı Birliği (ATHİB) Başkanı Azize Kalkavan, Isparta, Burdur ve Antalya'da onlarca tekstil firmasının üretimine son verdiğini bildirdi.

Kalkavan yaptığı açıklamada, tekstil sektörünün sıkıntılarını içeren Batı Akdeniz İlleri Tekstil Raporu hazırladıklarını belirterek, raporu Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlığına ilettiklerini kaydetti.

Antalya, Burdur ve Isparta'da son bir yıl içinde onlarca tekstil firmasının üretimine son verdiğini vurgulayan Kalkavan, ''düşük enflasyon temeline dayalı para politikası, yüksek enerji ve işçilik giderleriyle uluslararası rekabete yenik düştüler. Tekstil sektöründen geçinen binlerce aile işsiz kaldı. Kalan bir kaç firma da üretimlerini minimum düzeye indirdi'' dedi.

Antalya Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren, ham madde ve yardımcı maddelerini Türkiye'den yapılan ihracatla temin ederek doğrudan yurt dışına satış yapan 6 konfeksiyon firmasının da faaliyetlerine son verdiğini anlatan Kalkavan, üretime son veren firmaların pek çoğunun makine parklarını alıcı yokluğu veya düşük fiyatla satmak istemedikleri için ellerinde tuttuklarını kaydetti.

AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2009, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63