Limonun fiyatı surat ekşitiyor!

Limonun fiyatı surat ekşitiyor!

Hal'de kasası 100-120 TL kilosu 5 TL’ye alıcı bulan limonun, pazarda 2 TL artıp 7 TL’ye satılması vatandaşın yüzünü ekşitti.


Komisyoncular fiyatların pahalılığını kışın sert geçmesine ve ihracatın fazla olmasına bağladı.


Kışın soğuk havadan ve yazın yapılan ihracattan dolayı limonun fiyatı hem halde hem de pazarda el yakar hale geldi. Antalya Toptancı Hal Kompleksi’nde limon ticareti yapan komisyoncular, limonun kasasını 100 ile 120 TL arasında satarken bu fiyat semt pazarlarında son tüketiciye 7 TL’ye oldu. Halde kilosu ortalama 5 TL olan fiyatın ortalama 2 TL’lik artışı vatandaşın yüzünü ekşitiyor.


“HAVANIN SOĞUK OLMASI VE İHRACAT FİYATLARI ARTTIRDI”


Toptancı halinde limon komisyonculuğu yapan Turan Adar, fiyatların ramazandan sonra düşeceğini belirterek “1 hafta önce 100 - 120 TL’ydi. Şimdilerde 90 TL’ye kadar düştüğü de oluyor. Bazı kasalarda kilosu 5 TL’ye satılıyor. Yatak limonlar sandık hesabı satılıyor. Bu yıl limon havanın soğuk gitmesinden ve ihracat fazlasından etkilendi. Pazarda kilosunu 6 TL’ye satıyorlar. Pazar fiyatları bundan sonra düşecektir” dedi.


Sem pazarında limon satan Ahmet Ortak, “Limon fiyatları uçmuş durumda. Fiyatlar 7-8 TL arasında bazı yerler 5 TL’ye veriyor ama onlar geçen senenin depolarda bekleyen suyu olmayan ürünleri. Müşteri memnuniyeti olsun diye kar oranını düşürüp satmaya çalışıyor. Satışlar genel olarak düşük”


Bir başka satıcı Mehmet Emin Karaman, halde kasa fiyatlarının pahalı olduğunu belirterek, “Halde kasası biraz daha pahalı. Pahalı olunca müşteriler tane hesabı almaya başladı. Alım gücü düşük. 7 ile 8 TL arası satılıyor. Satışlar normal ama vatandaş yine de şikayetçi oluyor fiyatlardan” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63