Memurlar Maaş Bordrolarını Ateşe Verdi

Memurlar Maaş Bordrolarını Ateşe Verdi

Adana’da yüzde 12 ek zam isteyen memurlar maaş bordrolarını ateşe verip, ’Memnun-Sen’ ismini verdikleri cansız mankenin ellerine kına yaktı.


İnönü Parkı’nda toplanan Kamu-Sen üyesi memurlar, hükümetin maaş zammını yetersiz bularak basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Türkiye Kamu Sen Adana İl Temsilcisi Ayhan Arabacı, 2013 Ağustos ayında imzalanan toplu sözleşmenin kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklarla gerçekleştiğini ileri sürdü.
2014 yılında maaşlara yapılan 123 liralık zammın ortalama memur maaşına yüzde 5.2, en düşük memur maaşına yüzde 7.2, ekmeğe ise yüzde 15 zam geldiğini söyleyen Ayhan Arabacı, dört kişilik bir aile için yapmak zorunda olunan temel harcamaların 403 lira arttığını kaydetti.
Kamu çalışanlarına 2014 yılı için verilen 123 TL dikkate alındığında, bir memur ailesinin geçtiğimiz yılı 280 TL zararla kapattığını söyleyen Ayhan Arabacı, şöyle devam etti:
“Yaşanan bu erime, ortalama olarak maaşlarda yüzde 12,56’ya denk geliyor. İşte biz, bu yüzden yüzde 12 ek zam istiyoruz. Gerçekler ortadayken Memnun-Sen ve iktidarın açıklamaları akıllara zarar veriyor. Bu durumda dahi ’Memurlarımızı enflasyona ezdirmedik’ diyebiliyorlar. Başbakan, ’Memurlara yüzde 17 zam verdik’ diyor. Maliye Bakanı ’Yüzde 8,5 zam verdik’ diyor. Ortalama memur maaşını Maliye Bakanlığı yaklaşık 2 bin 700 TL olarak hesaplıyor. Biz diyelim ki, 2 bin 500 lira. Başbakan’ın dediği gibi, memura yüzde 17 zam yapılması için, 425 TL zam almamız gerekir. Soruyorum 2014’te 425 lira zam alan var mı?”
Basın açıklamasından sonra maaş bordrolarını ateşe veren grup, üzerinde ’Memnun-Sen’ yazan bir cansız mankenin ellerine kına yaktı. Eylemin ardından grup olaysız dağıldı.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2015, 07:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63