Merkez Bankası'ndan dolara müdahale!

Merkez Bankası'ndan dolara müdahale!

Merkez Bankası, dolara müdahale etme kararı aldı. Banka, yarından itibaren yeniden döviz alım ihalelerine başlıyor.

Merkez Bankası'ndan konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde: "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 16 Aralık 2008 tarihli "2009 Yılında Para ve Kur Politikası" başlıklı duyurusu ile, 2009 yılında uygulanması öngörülen para ve kur politikalarının genel çerçevesini kamuoyuna açıklamıştır. Söz konusu duyuruda güçlü döviz rezervi pozisyonuna sahip olmanın Merkez Bankası'nın genel stratejisi olduğu, uluslararası piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak likidite koşullarının iyileşmesi durumunda döviz alım ihalelerine önceden duyurularak yeniden başlanabileceği belirtilmiştir.

Nitekim, son dönemde küresel ekonomiye ilişkin olumlu beklentilerin etkisiyle likidite ve risk iştahının tekrar güçlendiği, bu durumun diğer gelişmekte olan ülkelerle birlikte ülkemize yönelik sermaye akımlarını artırdığı ve döviz piyasasının göreli bir istikrara kavuştuğu gözlenmektedir. İçinde bulunduğumuz bu sürecin Merkez Bankası'nın döviz rezervlerini kuvvetlendirmesi için uygun bir ortam oluşturduğu değerlendirilerek, Ekim 2008'de ara verilen döviz alım ihalelerine 4 Ağustos 2009 tarihinden itibaren tekrar başlanılmasına karar verilmiştir. İhalelerde alımı yapılacak tutar günlük 30 milyon ABD Doları ihale ve 30 milyon ABD Doları opsiyon hakkı olmak üzere en fazla 60 milyon ABD Doları olarak belirlenmiş olup, ihale ile ilgili diğer koşullarda değişiklik yapılmamıştır.

Diğer taraftan önceki uygulamalarımızda olduğu gibi, önümüzdeki dönemde döviz arzına ilişkin gelişmeler yakından takip edilerek, öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda günlük ihale ve/veya opsiyon tutarlarında önceden duyurularak her iki yönde de değişiklik yapılabileceği gibi, gerek duyulursa ihalelere kısa ya da uzun süreli olarak ara verilebilecektir."

DOLAR TEPETAKLAK İNİYOR

İstanbul serbest piyasada dolar 1.4750, avro 2.0970 liradan haftaya başladı.

Kapalıçarşı'da 1,4700 liradan alınan dolar 1,4750 liradan satılıyor. 2,0920 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 2,0970 lira olarak belirlendi.

Serbest piyasada cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 1,4780 lira, avronun satış fiyatı ise 2,0870 lira olmuştu.

1.48 desteğinin kırılması tekrar 1.46 - 1.4650 aralığına doğru harekete neden olabilir.

Ancak 1.4650 seviyesi kısa ve orta vadede destek olarak korunabilir.

TCMB’nin faiz indirimlerine devam edebileceğine yönelik mesajı TL’deki değer kazancını sınırlıyor. 1.50 direnci aşılamadıkça zayıf görüntü devam edecek. (MYNET)


Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2009, 07:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63