MÜJDE: Kurbanlık fiyatları yarıya düşecek!..

MÜJDE: Kurbanlık fiyatları yarıya düşecek!..

Kurban Bayramı'nda kurbanlık koyun fiyatlarının yarıya düşeceği belirtildi.

Adana Kasaplar ve Tavuk, Balık Eti Satıcıları, Et ve Et Ürünleri Şarkütericileri Esnaf Odası Başkanı Murat Yağmur, vatandaşları kurbanlık hayvan alımı için acele etmemeleri konusunda uyardı.

Başkan Murat Yağmur, Arjantin ve Arnavutluk'tan 600 bin küçükbaş hayvan getirileceğini müjdelerken, Kurban Bayramı'nda kurbanlık koyun fiyatlarının yarıya düşeceğini bildirdi.

Geçtiğimiz süreçte, özellikle Güneydoğu ve Doğu illerinde yetiştirilen küçükbaş hayvanların besiye çekilmesiyle birlikte piyasada et fiyatlarının yükselişe geçtiğine dikkat çeken Başkan Yağmur, hükümetin yerinde aldığı kararlar üzerine piyasalarda fiyatların süratle aşağıya inmeye başladığını belirtti.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın çalışmaları sonucu, Türkiye Kasaplar Federasyonu'nun da çabalarıyla yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Türkiye'ye Arjantin ve Arnavutluk'tan 600 bin küçükbaş hayvan ithalatı yapılacağını ifade eden Yağmur şöyle dedi: "Hükümet bu meseleye, esnaf ve vatandaşlarımız adına gereken hassasiyeti gösteriyor. Federasyonumuz da, hükümet yetkilileriyle birlikte yakında Arjantin'e giderek ithal edilecek küçükbaş hayvanları yerinde görecek. Yakın zamanda da küçükbaş hayvanlar, gemilerle ülkemize getirilecek. Kurban Bayramı öncesi et fiyatları 10.05 TL iken şu anda 8.05 TL'ye düştü. İthal hayvanların gelişiyle fiyatların 6.00 – 6.50 TL'ye ineceğini tahmin ediyoruz. Vatandaşlarımız kurbanlık hayvan almakta acele etmesinler. Zaten Kurban Bayramı'na yakın süreçte Kasaplar Odası olarak kilo bazında satış fiyatlarını açıklayacağız. Kurban Bayramı'nda kurbanlık koyun fiyatları 400 – 500 TL'ye inecek."

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63