MÜJDE: Sicil affı Meclis'ten geçti!

MÜJDE: Sicil affı Meclis'ten geçti!

Kamuoyunda, "sicil affı" olarak bilinen Karşılıksız Çek, Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmamasını içeren yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'ndan geçti.

Tasarı, ödeme tarihi, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da kullandığı nakdi ve gayri nakdi kredinin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilere kolaylıklar getiriyor. Tasarı, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kayıtları; söz konusu borçların yasanın yürürlük tarihinden önce veya yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, borcun tamamının ödenmesi müteakiben Merkez Bankasında tutulan kayıtların silinmesini içeriyor.

Merkez Bankasınca kayıtların silinmesinden sonra, bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve tüketici finansman şirketlerince yapılacak kredilendirme, çek karnesi verilmesi ve diğer işlemlerde silinmiş kayıtlar dikkate alınmayacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2009, 22:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63