Perakende güven endeksi arttı!

Perakende güven endeksi arttı!

Perakende Güven Endeksi, Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre 18,4 puan arttı.

TEPAV Perakende Güven Endeksi raporuna göre endeks, Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 oranında geriledi.

Geçen yılın Nisan ayında ise Perakende Güven Endeksi yüzde 9,8 oranında azalmıştı. Endekse ilişkin ankete katılanların yüzde 48,3'ü önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklediklerini belirtirken, işlerinde kötüleşme beklediklerini ifade edenlerin oranı yüzde 30,5 oldu.

Rapora göre, Nisan'da geçen yılın aynı ayına göre, TEPE'deki artış mobilya-aydınlatma, motorlu taşıtlar, büyük mağazalar ve hazır giyim sektörlerinde ortalamanın üzerinde gerçekleşti. Yiyecek, içecek ve tütün ürünleri, elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlarda, motorlu taşıtlarda ve büyük mağazalarda ise toparlanma ortalamanın altında kaldı.

Nisan'da geçen yılın aynı ayına göre endeks değeri en fazla artan sektör 19,04 puan ile başka yerde sınıflandırılmamış mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri oldu. Bunu 13,34 puan ile tekstil, hazır giyim ve ayakkabı, 12,82 puan ile diğer sektörler, 6,42 puan ile birden fazla çeşit türde ürün satan büyük mağazalar, 6,41 puan ile motorlu taşıtlar izledi.

Nisan ayında bir önceki yıla göre endeks, yiyecek, içecek ve tütün ürünlerinde yüzde 1,65, elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlarda 5,90 puan geriledi.

TEPE soruları detaylı olarak incelendiğinde, geçen 3 aylık dönemde iş hacmindeki artışın belirleyici olduğu gözlendi.

TEPE verilerinin yer aldığı raporda, ''Geçen ay ilk defa pozitif sonuç veren istihdam artış beklentisi tekrar düşüşe geçerek, istihdamda kalıcı bir düzelme olmadığını göstermektedir. Fiyatlardaki artış beklentisi ise Nisan ayı enflasyonuna dikkatleri çekmektedir'' denildi.


Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66