Projenin amacı; ağ üzerinde KOBİ'leri buluşturmak

Projenin amacı; ağ üzerinde KOBİ'leri buluşturmak

KOSGEB Kahramanmaraş Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Yılmaz, Avrupa İşletmeler Ağı (Enterprise Europe Network) Projesi ile 8 il’de 8 bine yakın firmanın internet ortamında 44 ülke ile ilişki kurduğunu bildirdi.

Müdür Yılmaz, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Mehmet Balduk ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, proje çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Projenin amacının ağ üzerinde KOBİ'leri buluşturmak ve daha çok pazarlama ve araştırma geliştirme çalışması yaparak ikili ilişkiler geliştirmek olduğunun altını çizen Yılmaz; ''Proje 2007 yılında başladı ve 2009 yılında biz bu projeye dahil olduk. Türkiye'de 7 bölgede 7 konsorsiyum bünyesinde KOSGEB, sanayi ticaret odaları ve üniversitelerden oluşan 35 merkezde işletmelere hizmet sunuluyor. Bu 7 konsorsiyumdan biri de EEN Akdeniz'dir. Merkezi Kahramanmaraş'ta bulunuyor ve 8 il birlikte hareket ediyor''dedi.

Bu 8 ilde 8 bine yakın firmanın internet ortamında 44 ülke ile ilişki kurduğunu hatırlatan Yılmaz, projenin bütçesinin de 3.7 milyon avro olduğunu kaydetti.

Projede çalışan uzman danışmanların işletmelere bilgilendirme, ticari ve teknolojik işbirlikleri hakkında ücretsiz hizmet verdiğini aktaran Yılmaz, ''Proje ile işletmeler tek bir telefon veya e-posta ile istedikleri ülkeyle veya konuyla ilgili 4 binden fazla uzmanın danışmanlığında bilgi edinebiliyorlar. Bu işletmelerimiz için çok önemli''diye konuştu.

Yılmaz, 2008'den bu yana özellikle eğitim seminerleri düzenlediklerini ve bundan sonra da bu tür çalışmaların devam edeceğini sözlerine ekledi.

KATSO Başkanı Mehmet Balduk ise konuşmasında, amaçlarının KOBİ'lere yönelik dışa açılmada, inovasyonda, yenilikte her türlüğü desteği vermek olduğunun altını çizdi.

Bu konuda değişik seminerler fuarlar ve geziler düzenlendiğini ifade eden Balduk; ''2010 yılı sonunda bitecek olan bu proje 2014 yılına kadar uzatılacak. Daha önce 1.6 milyon avro olan bütçesi 3.7 milyon avroya çıkartıldı.
Projenin asıl gayesi işletmeleri küresel rekabete hazırlamak. Yeni geliştirmeye çalıştıkları ürünlere destek vermek. Fuara katılımlara maddi destek vermek'' diye konuştu.

AB'Yİ MEMNUN ETTİ

Kahramanmaraş Avrupa İşletmeler Ağı'nın (EEN), içerisinde Kahramanmaraş'ın da yer aldığı Akdeniz Konsorsiyumu, proje verimliliği ile başarılı bir grafik çizdi.

Avrupa Birliği'nin (AB) Ağın gidişatından memnun kalması da 2010 yılı sonunda bitmesi beklenen çalışmayı 2014 yılına kadar uzattı. 1.6 milyon Avro olan bütçe 3.7 milyon dolara çıkarıldı.

KOBİ'lere, yeniliklere karşı her türlü desteği vermeyi amaçlayan EEN Akdeniz Konsorsiyumu'nun koordinatörlüğünü KOSGEB Kahramanmaraş Hizmet Merkezi Müdürlüğü yürütüyor. Adana Ticaret Odası, Antalya, Kahramanmaraş ve Mersin illerinin ticaret ve sanayi odaları da konsorsiyumun (şirketler birliği) ortakları arasında yer alıyor. Başarılı bir grafik çizerek, proje noktasında önemli adımlar atan konsorsiyumun oluşturduğu ağdan, AB'nin de memnun kalması, çalışma süresini de uzattı. 2010 yılının sonunda bitmesi planlanan çalışmalar, iki dönem halinde 2014 yılına kadar uzatıldı. Konsorsiyumun 1.6 milyon Avro olan bütçesi de 3.7 milyon dolara çıkarıldı. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2010, 07:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63