Ramazan öncesi ette yeni oyunlar!

Ramazan öncesi ette yeni oyunlar!

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte son günlerde et fiyatları üzerinde yeniden spekülatörlerin çeşitli senaryolarla oyunlar oynamaya çalıştıkları ifade edildi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, et üzerinde oynanmaya çalışılan spekülatif hareketlerin piyasayı allak bullak ettiğini belirtti.

Palandöken, yazılı açıklamasında, Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte son günlerde et fiyatları üzerinde yeniden spekülatörlerin çeşitli senaryolarla oyunlar oynamaya çalıştıklarını ifade etti.

Vatandaşın eti kilo ile değil, ekonomik şartlar nedeniyle gram gram alabildiğini kaydeden Palandöken, ''Spekülatörler, vatandaşın gram gram ve zorla almaya çalıştığı etiyle oynamasınlar'' dedi.
Et üzerinde oynanmaya çalışılan spekülatif hareketlerin piyasayı allak bullak ettiğini belirten Palandöken, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: ''Fiyatları yükseltip yok güvenli et, markalı et şeklinde insanların kafasını karıştırmaya kimsenin hakkı yoktur. Tüm halkımıza sesleniyorum. Hiçbir tereddüte gerek duymadan en yakın kasaptan etinizi güvenle alabilirsiniz. Et ve Balık Kurumu tarafından bu ay içerisinde yapılacak yeni canlı hayvan ithalatı ile fiyatlar daha da aşağıya inecektir. Halkımız kesinlikle spekülatörlere kanmasın. Et ve Balık Kurumu tarafından yapılan et ithalatı son derece güvenlidir. Çünkü yapılan ithalat karkas et olarak değil, canlı hayvan olarak ithal edilip, çeşitli denetimler sonrası ülkemizde kesilmektedir.''

Fiyatta EBK'yı dinleyen yok

EBK yönetimi et anlaşmasına, 'Kıymayı 17,5 liradan fazlaya satmayacaksınız' şartı koydu. Marketler de söz konusu şartı kabul etti. Şu anda kıymanın piyasa fiyatı 19,5 ile 24 lira arasında değişiyor.

Ramazan ayında iftar ve sahur sofralarında ucuz et yedirmek için Et ve Balık Kurumu marketlerle anlaştı. Getirilen 24 bin baş ithal hayvan kesilerek 12 liraya büyük marketlere verilecek. EBK yönetimi et anlaşmasına, 'Kıymayı 17,5 liradan fazlaya satmayacaksınız' şartı koydu. Marketlerde söz konusu şartı kabul etti. Şu anda kıymanın piyasa fiyatı 19,5 ile 24 lira arasında değişiyor.
Tarım Bakanlığı'nın Ramazan'da ucuz et için aldığı bir dizi tedbirin ayrıntıları ortaya çıkıyor. Et ve Balık Kurumu 50 bin tonluk ithal kasaplık sığırı partiler halinde Türkiye'ye getiriyor. Bugün itibariyle 6 bin baş hayvan Derince limanına indi.
Ramazan'ın 7. günü 15 bin baş ithal sığır Türkiye'ye giriş yapacak. Kombinalarda bekletilecek hayvanlar kısım kısım kesilerek marketlere verilecek. EBK'nın anlaşma yaptığı büyük marketler kilosunu 12 liraya aldıkları etlerin kıymasını 17,5 liraya satacak. Bu fiyatın üzerine vatandaşa kıyma satılması halinde EBK marketlere ucuz et vermeyi durduracak.

Kıyma ve et fiyatları market ve kasaplarda yüksek seviyelerde satılırken EBK mağazalarında ucuza veriliyor. EBK'da kıymanın kilosu 16,5 liraya vatandaşa satılırken, kuşbaşı 19,15 liraya alıcı buluyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2010, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner20

banner72

banner73