Rus petrol devi Lukoil Akpet'i satın aldı

Rus petrol devi Lukoil Akpet'i satın aldı
Rus petrol devi Lukoil, dün Aytemiz’e ait Akpet’i satın aldı. Ancak satışın sonrasında Aytemiz'in patronu İsmail Aytemiz'in yaptığı açıklama kafaları karıştırdı.Dünkü imza töreninin ardından Vatan Gazetesi'nden Necla Dalan'ın sorularını telefonda yanıtlayan Aytemiz, satışı 'büyük bir talihsizlik' olarak niteledi.

“Bizim için pek hayırlı olmadı. Pırlanta gibi bir şirketi sattık. Çok büyük bir talihsizlik” diyen Aytemiz, Ruslar’a verdikleri sözden dönmemek için satışı onaylamak zorunda kaldıklarını ifade etti.

İNŞALLAH SATIŞ İPTAL OLUR

İsmail Aytemiz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim paramız da var işimiz de... Dağıtımda 6’ncı büyük şirkettik, yatırımlarımızı bitirmiştik. Bu kadar gözde, pırlanta gibi şirket satılır mı? Bu soruyu şimdi ben de kendi kendime soruyorum. Önce yüzde 50-50 ortaklık için masaya oturduk. Sonra yüzde 51 istediler. Biz çoğunluk vermeyiz, alıyorsanız hepsini alın dedik. ’Olabilir’ cevabını aldık. Şu kadar para isteriz dedik, onu da kabul ettiler. Söz ağzımızdan bir kere çıktı. Sözümüzü geri alamadık. 45 yıldır olduğumuz sektörde şimdi 6 tane bize ait istasyonla devam etmek durumundayız. Ama bir umut da var. İşlem EPDK ve Rekabet Kurulu’na gidecek. İnşallah Rekabet Kurulu geri çevirir. O zaman bir şansımız olur.”

Biraderler zorla imzaya götürdü

Aytemiz, satış anlaşmasının açıklandığı imza törenine gitmekte zorlandığını söyledi. “Paraya ihtiyacımız yok. Böyle bir şirket satılmaz. Biraderler imzaya zorla götürdü beni” diyen Aytemiz, “Sözünüzden geri dönseniz ne olurdu ki? Sizi ne engelledi?” şeklindeki sorulara ise, “İş hayatı bu, insan her zaman doğru kararı veremiyor. İnsan bazen istemeden de satıyor. Sözünden dönemiyorsun, devam ediyorsun... Hemen çekilmemiz gerekirken çekilemedik. Satmaktan vazgeçebilirdik, vazgeçtik diyemedik” cevabını verdi.

Aytemiz 2005 yılında da hisselrinin yarısını önce Ciner Grubu'na satmış, ancak bu ortaklık birkaç ay önce bozulmuştu. Ciner, medya ve enerjideki büyüme planlarını gerekçe göstererek hisseleri Aytemiz'e geri satmıştı.


haberler
Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2008, 07:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66