Şekerbank'tan kırsal kalkınmaya vadeli kaynak!

Şekerbank'tan kırsal kalkınmaya vadeli kaynak!

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile kredi protokolü imzalayan 12 banka arasında yer alan Şekerbank, protokol kapsamında girişimciye sağladığı 7 yıla varan vade ve projenin tamamının finansmanı ile öne çıkıyor.

Kırsal kesimde yaşayan çiftçilerin, üretici birliklerinin, tarım ve tarımsal sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmaların oluşturacakları projelerin desteklenmesi amacıyla imzalanan protokol kapsamında 12 banka yer alıyor.

Projenin tamamına kredi alternatifi

Tarım bankacılığında 57 yıllık tecrübesi bulunan Şekerbank, kırsal kalkınmayı ve üretimi destekleme amacıyla protokol kapsamında girişimciye çok özel koşullar sağlıyor. Banka, protokol kapsamındaki diğer bankalardan farklı olarak girişimcinin ihtiyaç duyduğu finansmanı, 7 yıla varan vadeli krediyle karşılıyor. Öte yandan Şekerbank, söz konusu projenin hibe desteği alan yüzde 50’sinin yanında projenin niteliğine göre tamamını da kredilendirebiliyor.

Banka ayrıca, projenin hayata geçeceği süre boyunca ana para tahsilatı yapmayacak ve tarım kredileri cari faiz oranlarından ve masraf-komisyon oranları üzerinden yüzde 20 indirim uygulayacak. Kredinin geri ödemesi, aylık eşit taksitli olabileceği gibi girişimcinin isteğine göre esnek ödeme planı da sunulabiliyor.

IPARD’a sunulan projelerin kabulleri, 1 Eylül 2010 itibariyle; Afyon, Amasya, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Yozgat illerinde başladı. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2010, 08:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63