ŞOK: Billboard ihalesi öncekinin yarısına gitti!

ŞOK: Billboard ihalesi öncekinin yarısına gitti!

Kahramanmaraş Belediyesi'nin Kent Mobilyaları ihalesi bugün öğleden sonra yeniden yapıldı. Daha önce gerçekleştirilen ve 1 milyon 275 bin liraya giden ilk ihalenin Başkan Mustafa Poyraz tarafından iptal edilmesi üzerine bugün yenilenen ihaleye sadece ve sadece 2 firma katıldı.

İlk ihaleye ise 10 firma katılmıştı. İlk ihale 1 trilyon 275 bin liradan gitmesine rağmen bugünkü ihale yıllık olarak 651 millyar liradan yani yarı fiyattan gitti. Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'ı zorlu günler bekliyor.

Kamuoyunun büyük bir merakla beklediği ihale bugün öğleden sonra saat 15.00'da Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde yapıldı. İhaleyi büyük ihtimalle Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'ın yönetmesi bekleniyordu ancak Meclis ve Encümen üyesi Mehmet Hamzaoğlu ihaleye başkanlık etti. Komisyonda üye olarak; Belediye Başkan Yardımcısı Av. Hasan Kara ile Muharrem Kırmızıkaya, İmar Müdürü Hacı Mehmet Günen, Mali Hizmetler Müdürü Aslan Akmaz ve Hukuk İşlerinden Av. Ali Bolat yer aldı.

Yıllığı 300 bin liradan olmak üzere 5 yıllığına kiraya verilecek olan kent mobilyaları ihalesinin dosya parasının 5 bin lira, geçici teminatının ise 45 bin lira olarak uygulanması ve 'Poyraz'a yakın olmayan bir ismin katılması halinde ihalenin onaylanmayacağı' şeklindeki söylenti nedeni ile ihaleye katılım çok düşük oldu.

ŞOK: BASIN DIŞARIYA ÇIKARILDI

BASINDAN VE KAMUOYUNDAN NEYİ GİZLEMEYE ÇALIŞIYORLAR?


Kültür Merkezi'nin alt salonunda gerçekleştirilen ihaleye; Şehir Işıkları Ltd. Şti. ile Alyans Grup Ltd. Şti. isimli firmalar katıldı. İhalede ilk olarak firmaların teklifleri kapalı zarf yöntemi ile alındı. Evrakların teslim alınmasının ardından ihaleyi takip eden basın mensupları dışarıya çıkarıldı. Daha sonra açık artırmaya geçileceği sırada Belediye Başkanı Mustafa Poyraz da salona geldi. İhalenin kapalı şekilde devam etmesinin 2886 sayılı kanuna uygun bir hareket olduğu öne sürülürken, salona sadece firma temsilcileri alınarak kapıya da kimse yaklaştırılmadı.

Türkiye’deki bütün ihalelerin kanuna göre kamuya açık olarak şeffaf bir şekilde yapılmakta olduğu göz önünde bulundurulunca akıllara haklı olarak soru işaretleri geldi.

"BAKIN 4734 SAYILI KAMU İHALE KANUNU NE DİYOR?

Temel İlkeler

MADDE 5. - İdareler, bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur.

Aralarında kabul edilebilir doğal bir bağlantı olmadığı sürece mal alımı, hizmet alımı ve yapım işleri bir arada ihale edilemez.

Eşik değerlerin altında kalmak amacıyla mal veya hizmet alımları ile yapım işleri kısımlara bölünemez.

Bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde açık ihale usulü ve belli istekliler arasında ihale usulü temel usullerdir. Diğer ihale usulleri Kanunda belirtilen özel hallerde kullanılabilir."

ŞOK....ŞOK....: BU KEZ İHALE YARI FİYATINA GİTTİ!

Elde edilen bilgilere göre; ilk olarak kapalı zarf usulü ile alınan fiyatlar şöyle oldu:

1- ŞEHİR IŞIKLARI (İstanbul) : 2 milyon 615 bin lira (5 yıllık)

2- ALYANS LTD. ŞTİ. (İstanbul): 1 milyon 500 bin 050 lira (5 yıllık)

Daha sonra geçilen ve basının alınmadığı açık artırmada ise; Alyans firması 5 yıllığına 3 milyon 255 bin lira teklif verirken, Şehir Işıkları ise 3 milyon 250 bin liradan ihaleden çekildi. Yıllık olarak hesaplandığında ise 651 bin lira ortaya çıkıyor. Halbuki ilk ihale bu rakamın iki katına yani; 1 milyon 275 bin liraya + KDV gitmişti.

KAHRAMANMARAŞ'IN AK PARTİLİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA POYRAZ'A SORUYORUZ:

* İLK İHALE HERKESE AÇIK İKEN NEDEN BUGÜNKÜ İHALEYE BASIN BİLE SOKULMADI? YA O GÜNKÜ UYGULAMA YANLIŞ YA DA BUGÜNKÜ...ACABA HANGİSİ YANLIŞ? BÖYLECE ORTADA BİR YANLIŞLIK OLDUĞU KESİNLİK KAZANMIYOR MU?

* BU ŞEKİLDE KAMUOYUNDAN GİZLENEN BİR ŞEY Mİ VAR?

* 2886 SAYILI DEVLET İHALE KANUNU'NUN 40.MADDESİNDE; "TEKLİF MEKTUPLARINI TAŞIYAN İÇ ZAFRLAR AÇILMADAN ÖNCE, İHALEYE KATILACAKLARDAN BAŞKASI İHALE ODASINDAN ÇIKARILIR" MADDESİ BASINI DA MI KAPSIYOR Kİ SİZLER BASINI DIŞARIYA ÇIKARTTINIZ?

* EĞER İLK İHALE ONAYLANSA İDİ KAHRAMANMARAŞ BELEDİYESİ 5 YILDA TOPLAM 6 TRİLYON 375 BİN LİRA GELİR ELDE EDECEKTİ. BU RAKAMIN YÜZDE 18 KDV'Sİ İSE 1 TRİLYON 147,5 MİLYAR LİRA OLACAKTI.

* BUGÜNKÜ İHALEYE GÖRE İSE; KAHRAMANMARAŞ BELEDİYESİ 5 YILDA TOPLAM 3 TRİLYON 255 BİN LİRA GELİR ELDE EDECEK. BU RAKAMIN YÜZDE 18 KDV'Sİ İSE 586 MİLYAR LİRA OLACAK.

* PEKİ ŞİMDİ KAHRAMANMARAŞ BELEDİYESİ'NİN 5 YILDA 3 TRİLYON 120 MİLYAR LİRA LİRA CİVARINDAKİ GELİR KAYBINI NASIL TELAFİ EDECEKSİNİZ? (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2010, 12:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Gençtürk
Mustafa Gençtürk - 11 yıl Önce

ihalenin böyle olacağı günler öncesinden belli idi. yanlış anlaşılmasın; ilk ihaledekinden daha düşük bir fiyata gideceği belli idi demek istiyorum. tüm herkes bunu böyle konuşuyordu zaten....bunun neresi şok anlamadık ki....

emre
emre - 11 yıl Önce

bence kanal46 sayın Mustafa POYRAZ'ı kendisine hedef görmüş ve doğru yanlış hertürlü muhalefetliği sergilemek için tamamen saldırıya geçmiştir bence Başkan M.POYRAZ bu saldırılarınızın hiç birini haketmiyordur burası küçük şehir herkes herkesi tanır sayın BAŞKANIM DURMAK YOK YOLA DEVAM YANINDAYIZZZ....

ökkeş boyraz
ökkeş boyraz - 11 yıl Önce

bu yorumu yayınlamanız için yazmadım. sadece sizi belediyede gerçekleşen bazı konular da bilgilendirmek için yazdım. aslında sizinde bilginiz olması lazım. y... k.... ihale komisyon şefliğine şef olarak atandı. yazısıda çıktı. eski müdür b.... t...... da etüd proje müdürlüğüne mühendis olarak düz memur statüsünde atandı. onunda yazısı çıktı. bu yorumu yayınlamayın sadece size bilgi vermek için yazdım . size bazı bilgileri ve belgeleri paylaşabilecek iletişim e-maili olsa yardımcı oluruz. (Editörün notu: e mail adresi: info@kanal46.com ve haber46@mynet.com adresine gönderebilirsiniz....)

SIRADAKİ HABER

banner66