SSK ve Bağ-Kur prim affı için son gün: 28 Temmuz

SSK ve Bağ-Kur prim affı için son gün: 28 Temmuz

SSK ve Bağ-Kur prim borcu olan işveren ve sigortalıların yeniden yapılandırmadan faydalanmak için en geç 28 Temmuza kadar başvurmaları gerekiyor. Sürenin 28 Temmuz'da sona ermesi nedeni ile Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş'ta da SGK İl Müdürlüğü bugün mesai yapıyor. SGK İl Müdürü Mehmet Dere, borcu olanların bu aftan mutlaka yararlanmaları çağrısını tekrarladı.

Bugüne kadar toplam 739 bin 406 kişi prim borçlarının yeniden yapılandırılması için Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurdu. Şu ana kadar yeniden yapılandırılan borç tutarı 11 milyar 90 milyon 453 bin 995 YTL olurken, SGK'nın net tahsilatı 1 milyar 386 milyon 154 bin 219 YTL'ye ulaştı.

SSK ve Bağ-Kur'a prim borçları bulunan işveren ve sigortalıların borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören kanuna göre, prim borçlarının gecikme cezası ve zammının yüzde 15'ini peşin ödeyenlerin kalan ceza ve zammının yüzde 85'i affedilecek. Borçlarını peşin ödemek isteyenlerin başvuru gününü takip eden 1 ay içinde ödemeyi yapmaları gerekiyor.

Borçların 12 ayda taksitle ödenmesi halinde faizin yüzde 55'i, 24 ay taksitle ödenmesi halinde de yüzde 30'u kaldırılacak. Taksitlendirmede ödeme, başvurudan bir sonraki ay başlayacak.2006 yılında çıkarılan afla borcunu taksitlendirdiği halde ödemesini yapmayanlara da yeni bir hak getirildi.Taksitlerini düzenli ödemediği için yapılandırma hakkını kaybedenlerin taksit hakları, 28 Temmuz'a kadar başvurmaları halinde yeniden canlandırılacak.

Borçları nedeniyle taşınır ve taşınmaz mallara konulan hacizler yapılan ödemeler oranında, üçüncü şahıslar nezdindeki hak ve alacaklarla ilgili hacizler ise ilk taksitin ödenmesinden sonra tümüyle kaldırılacak.Yeni düzenleme çerçevesinde Bağ-Kur'lular sağlık hakkına kavuşabilecek.Düzenleme, yeni borçlular ile isteğe bağlıların da prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına imkan tanıyor.

Borçlular, taksitlendirilmiş borçlarıyla ilgili ödeme yükümlülüklerini bir takvim yılında üç defadan fazla yerine getirmemeleri veya eksik yerine getirmeleri ya da bir takvim yılında üç defaya kadar ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarını en geç son taksiti izleyen ayın
sonuna kadar gecikilen her ay için hesaplanacak faiz miktarı ile birlikte ödememeleri halinde taksitlendirme haklarını kaybedecek.5458 sayılı kanun gereğince borçlarını zamanında ödeyenler ile 5458'e göre yapılandırmaları bozulmuş olanlar da peşin ödeme seçeneğini tercih edebilecek.

Bu halde, daha önce yapılmış olan tecil ve taksitlendirme veya yapılandırma işlemleri bozulacak. Ödenmiş tutarlar sosyal güvenlik mevzuatının ilgili hükümlerine göre mahsup edildikten sonra belirlenen borçlar peşin veya taksitle ödenebilecek. Böylece daha önce borcunu yapılandırdığı halde ödemeyenler yeni imkandan yararlanacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2008, 06:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66