'Şu dönemde mikrokredinin önemi arttı'

'Şu dönemde mikrokredinin önemi arttı'

Avrupa Konseyi Bölgesel Yerel Yönetimler Kongresi’nin ilk kez düzenlediği yarışmaya Mikrokredi projesiyle katılan ve ödül almaya hak kazanan Kahramanmaraş’ta, kent adına ödülü almak üzere Strazburg’a giden Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır kente döndü.

2 Aralık’ta Avrupa Konseyi Asamblesi’nin Strazburg’daki Toplantı Salonu’nda düzenlenen törenle Kahramanmaraş adına ödülü alan Vali Mehmet Niyazi Tanılır, bu gün kente dönerek saat 11:00’de basın toplantısı düzenledi. Vali Tanılır, ödülün Kahramanmaraş ve Türkiye’nin tanıtımı açısından faydalı olduğunu belirterek Mikrokredinin önemine değindi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Mehmet Balduk’un da katıldığı toplantıda konuşan Vali Tanılır; “Heyecanlıyız, mutluyuz ve gururluyuz. Aldığımız bu ödül, Kahramanmaraş’ın tanıtımına ve mikrokredinin gelişmesine hiç kuşkusuz olumlu puanlar kazandıracaktır” dedi.

Dünyanın ekonomik krizle karşı karşıya olduğu bu dönemde mikrokredinin daha da önem kazandığını belirten Tanılır şöyle konuştu: “Türkiye’de Diyarbakır’da başlayan ve ülkenin büyük bir çok iline yayılan mikrokredi artık dünyada da daha fazla önem kazanıyor ve ülkeler bu projeyi dikkate alıyor. Bu gün dünyanın yoksul ve gelişmiş 175 ülkesinde bu proje uygulanıyor. Ayrıca Projenin en iyi uygulandığı ülkelerden biri Türkiye ve en iyi uygulanan kentlerden biri de hiç kuşkusuz Kahramanmaraş. Bu gün gelinen noktada başarılı olduğumuzu, verilen kredilerle küçük girişimcilerin iş yaptığını ve geri dönüşümünün sağlandığını görüyoruz.”

Mikrokredinin gelir adaletsizliğini de azalttığını vurgulayan Tanılır, Kahramanmaraş’ta mikrokredi ürünlerinin satışının yapılacağı bir çarşı oluşturulacağını söyledi. Tanılır; “Kahramanmaraş Belediyesi ile görüştük ve Yatılı Bölge semt pazarının “Mikrokredi Çarşısı” olarak düzenlenmesi için girişimlere başladık. Artık, aldığı küçük çaplı kredilerle girişimde bulunan kadınlarımız ürünlerini burada satabilecek” diye konuştu.

Tanılır, geçen günlerde Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilen “Uluslar arası Mikrokredi vasıta ile yoksulluğun azaltılması” konferansının da başarı ile gerçekleştiğini belirterek, kentin uluslar arası bir konferansı düzenlemek açısından tecrübe kazandığını ifade etti.

Tanılır, daha sonra KATSO Başkanı Mehmet Balduk ile, Avrupa Konseyi Bölgesel Yerel Yönetimler Kongresi tarafından verilen ödülle objektiflere poz verdi. (www.kanal46.com)Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2008, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63