Tam 96 Milyon euro, yüzde yüz hibe

Kahramanmaraş’ın da içinde bulunduğu Kırsal dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesinin detayları açıklandı. Öncelikle 6 ilde kırsaldaki küçük ölçekli hayvan üreticilerini destekleyecek olan projenin ikinci ayağında Kahramanmaraş’ta var.

Tam 96 Milyon euro, yüzde yüz hibe

Projenin detaylarını açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Avrupa Birliği ile ortak yürüttükleri proje kapsamında tutarın 98 milyon Euro olduğunu dile getirerek projenin yüksek kesimlerde yaşayan 30 bin haneye ulaşacağını ifade etti.

2019-2023 yılları arasını kapsayan projenin ilk aşamasında Osmaniye, Adana, Mersin, Kastamonu, Bartın ve Sinop illerinin dezavantajlı bölgelerinde uygulanacağını dile getiren Bakan Pakdemirli, 6 ilin kırsalındaki yüksek yerlerde yaşayan küçük ölçekli çiftçilerin yaşam sevilerinin iyileştirilmesi, üretimin pazara entegrasyonunu sağlaması amacıyla uygulanacak projenin birinci aşamasının bütçesinin 52,5 milyon Avro olduğunu söyledi. 2026 yılına kadar devam edecek projeye Kahramanmaraş ve Çankırı’nın da ekleneceğini dile getiren Bakan Pakdemirli; “Toplam bütçesi böylece 98 milyon avroya ulaşacak. Projeyle, bireysel çiftçiler ve çiftçi gruplarının bitkisel ve hayvansal üretim yatırımları yüzde 70, 40 yaş altındaki genç çiftçilerimizin yatırımları yüzde 70 ve yüzde 100, kooperatif, birlikler ve KOBİ'lerin ekonomik altyapı yatırımları yüzde 75 desteklenecek. Yine Toros Dağları'nda, zorlu coğrafyada, hayvancılıkla uğraşan göçerlerimizin yaşam seviyelerini yükseltmek için yüzde 100 hibe desteği verilecek. Küçük ölçekli meyve-sebze toptancı halleri, hayvan pazarları, mezbahalar, basınçlı sulama sistemleri, mera ve pazar yolları, hayvan içme suyu yapıları ve mera alt yapıları gibi kamu yatırımları yüzde 100 desteklenecek." Dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2019, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63