Tango Mandalina Çiftçinin Yeni Gözdesi

Tango Mandalina Çiftçinin Yeni Gözdesi

Çekirdeksiz, dayanıklı ve lezzetli oluşu nedeniyle dünyanın ağız tadını değiştirmeye aday patentli narenciye çeşidi olan Tango mandalina, Adana’da çiftçilere tanıtıldı.


Geç hasat edilmesi, ekim alanlarının sınırlı tutulması ve dünya genelinde talep görmesi nedeniyle “dalda kalmama garantisi” taşıyan Tango mandalinanın narenciye üreticisinin gözdesi olması bekleniyor.

120 KİLO MEYVE VERİYOR
Williams, “Tango, ağırlığı 90 gram ve büyümesi çok hızlı olan bir mandalina çeşidi. 7 yaşına kadar budamayı bırakmazsanız ağaç başına 120 kilogram meyve verebiliyor. Bunu dönüme vurduğunuzda 5.5 ton mandalina yapıyor. Bu da çok ciddi bir rakam. Tango mandalinası ağacı yaşlansa bile genetik özelliklerini kaybetmez” şeklinde konuştu.
Tango mandalinanın 2006 yılında ABD tarafından, 2014 yılında ise AB tarafından patentlendiğini vurgulayan Pepe ise, “Avrupa ülkeleri tarafından patent altına alınmıştır. Bu ülkelerden birisi Türkiye’dir. Tango meyvesi her ülkede neredeyse patent altına alınmıştır ve kanunların güvencesi altındadır. Ticaretinde hiçbir sıkıntı yoktur” ifadelerini kullandı.
Kabuğunun kolay soyulması, ağızda posa bırakmaması, lezzetli ve çekirdeksiz oluşunun yanı sıra patent garantisinde bulunması, Tango mandalina çeşidinin en önemli özelliklerini oluşturuyor. Patentli oluşu nedeniyle ekim alanları denetlenebilen ve patentsiz ekimlerine izin verilmeyen Tango mandalina, böylece çiftçiye “ya ürünüm dalda kalırsa” endişesi yaşatmıyor. Belli bir fiyattan mahsulünü satma garantisi sağlıyor. Tango mandalina, Ocak ayından sonra olgunlaşması nedeniyle de diğer mandalina çeşitlerine göre bir üstünlük sağlıyor.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2015, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63