"Tekstildeki sıkıntı biraz fazla abartılıyor"

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkan Vekili Mehmet Fethi Arifioğlu, tekstilde yaşanan sıkıntıların abartıldığını ve piyasaların 2009 yılında rahatlayacağını söyledi.

Arifioğlu, yaptığı açıklamada, dünyada yaşanan global daralmanın Türkiye'yi de etkilediğini ancak korkulacak bir şey olmadığını söyledi. Tekstil sektöründe yaşanan sıkıntı biraz fazla abartıldığını savunan Arifioğlu, şunları kaydetti: "Türkiye'de tekstilde krize en son girecek yer Kahramanmaraş'tır. Çünkü ciddi teşvikleri var. Makine parkuru dünyanın en iyisi. Sanayicimiz de ciddi bir bilgi birikimine sahip oldu. Biz krize girersek batıda kimse ayakta kalamaz. Onun için Kahramanmaraş etkilenmemiş midir? Elbette etkilenmiştir. Tüm dünyadaki yaşanan durgunluktan biz de etkilendik. Bir hafta önce İtalya'daydım oradaki insanlar da aynı sıkıntıyı çekiyor.”

Bu durgunluğun yıl sonuna kadar devam edeceğini kaydeden Arifioğlu, "Sanıyorum bu yıl böyle gidecek ama ABD seçimleriyle birlikte piyasaya para gireceğini tahmin ediyoruz. Onun için bazı şeyler abartılıyor gibime geliyor. Sadece tekstilde değil her sektörde durgunluk var, daralma var. Piyasa açılacaktır, ilelebet böyle gitmez" diye konuştu.

Kahramanmaraş'ta fabrikaların krizden dolayı üretimini durdurmadığını vurgulayan Arifioğlu, "Bir de eskiden alışmışlar yüzde 40-50 kar marjlı çalışmaya. Artık kimseye bu oranla para kazandırmazlar. Buna göre yapılanmamızı sağlamamız lazım. Ben sanıyorum ki 2009'un Mart ayından sonra piyasalar rahatlayacaktır" ifadelerini kullandı. (Ajanslar) (www.kanal46.tv)

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2008, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66