'Teşviki en iyi kullanan kent Kahramanmaraş'

'Teşviki en iyi kullanan kent Kahramanmaraş'

TÜMSİAD Kahramanmaraş Şubesi ‘Sanayide Yeni Teşvik Sistemi ve Kahramanmaraş’a sağlanan teşvikler’ konulu seminer düzenledi. Burada konuşan Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır; “Kahramanmaraş sadece teşvik aldığı için gelişmemiş, teşvikin yanında kendi alın terini, çabasını ve çalışmasını ortaya koyarak bu noktaya gelmiş bir kenttir.” dedi.

TÜMSİAD Kahramanmaraş Şubesi tarafından düzenlenen ‘Sanayide Yeni Teşvik Sistemi ve Kahramanmaraş’a sağlanan teşvikler’ konulu seminerde konuşan Vali Tanılır, Türkiye’nin çok önemli bir süreçten geçtiğini belirterek AB’ye uyum süreciyle birlikte proje çalışmalarının hız kazandığını belirtti.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Toplantı Salonunda düzenlenen seminerde, Hazine Müsteşarlığı Teşvik ve Uygulamalar Genel Müdür Yardımcısı İsmet Salihoğlu, Daire Başkanı Dr. Mehmet Yurdal Şahin ve uzman Osman Kılınçer teşvik sistemi konularında yatırımcılara ayrıntılı bilgi verdi.

SANAYİCİLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ

Seminerin açılış konuşmasını Tüm Sanayici İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Toprak yaptı.

Toprak, Kahramanmaraş’a uygulanan teşvik sisteminin yerinde kullanıldığını ve Teşviki yatırıma dönüştürerek en iyi kullanan Kahramanmaraş sanayicileriyle gurur duyduklarını söyledi.

KRİZE RAĞMEN İHRACAATIMIZ ARTTI

KMTSO Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu ise; Kahramanmaraşlı sanayicilerin ilk dönemden Kahramanmaraş ile ismi özdeşleşmiş hale gelen teşvikin en doğru bir şekilde kullanıldığını belirterek “teşvikin doğru yönü tayin edilmiş, milletine faydalı olmak için çalışan sanayicilerin başlattığı hamle ile bugüne kadar gelmiştir. En son olarak da son teşvik yapısıyla Kahramanmaraş, dünyada kriz varken, Türkiye’nin birçok bölgesinde kriz yaşanırken geçen yıl ihracatını %15,3 arttırmıştır. Bu krize rağmen yapılan bir değerlendirme, krize rağmen gösterilen bir başarı, sizlerin başarısıdır.” dedi.

TÜMSİAD EKONOMİYE YÖN VERİYOR
TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert de yaptığı konuşmada Tümsiad’ın çalışmalarından övgü ile söz etti. 5 yıl önce kurulan Tümsiad’ın Türkiye’nin ekonomisi için önerilerde bulunduğunu ve ekonomiye yön verdiğini belirten Sert, 5 yıl sonra 42 şube 7 bin üyesiyle ülkenin ekonomisini canlandırmak için cansiperane çalıştıklarını söyledi. TÜMSİAD Kahramanmaraş Şubesinin de önceden beri çok güzel çalışmalara imza attığını belirten Sert “Biz, ülke içinde ve ülke dışında ziyaretlerimizi sürdürerek bu ülke ekonomisi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ve bundan sonra da bu çalışmalara devam edeceğiz.” dedi.

BİRARAYA GELEMEZSEK ÜLKE GERİYE GİDER

Sert konuşmasını şöyle sürdürdü; “Sivil Toplum Kuruluşları (STK) olarak STK’lar, devlet, hükümet, sanayiciler, işadamları, valiler, belediye başkanları, üniversite ve vatandaşlar olarak eğer bizler bir araya gelmezsek, bu ülkenin kalkınması mümkün değil, ekonomide başarı mümkün değil, ülkemiz üzerinde oynanan oyunların bozulması mümkün değil.

Bunları çözecek güce, ancak ortak akılla ulaşıp bu sorunları çözebiliriz. Bunun için bizler, bu ülkeden kazandıklarımızı tekrar bu ülkeye verme ferasetini göstermeliyiz. Devletin bütün kurumları ile işbirliği içinde olup, bu koşuşturan ekonomi sistemi içerisinde en iyi çalışmalarımızı yapmalıyız. Aksi takdirde bizler bu birlikteliği oluşturamazsak, ülke olarak devamlı gerileriz.

Dünya literatüründe 2023 yılı için Türkiye’ye biçilen gömlek, “Dünyanın büyük ilk 10 ekonomisi”nden birisi olmasıdır. Biz, bunlara razı olmuyoruz. Biz, 2023 yılında değil, 2018 yılında bu ülkenin “Dünyanın büyük ilk 10 ekonomisi” içerisinde olmasını istiyoruz. Bunu gerçekleştirmek de sadece devlete düşmüyor; tüm sanayicilere ve STK’lara düşüyor. Bu manada TÜMSİAD çok önemli bir rol oynuyor ve oynayacak. Bilzer, STK’lar olarak bu ülkeye hizmet etmek zorundayız.”

BU KRİZİ AŞACAĞIZ” DEDİK VE ÇOK ŞÜKÜR AŞTIK

Son günlerde Yunanistan’da yaşanan ekonomik krize de değinen Tümsiad Genel Başkanı Sert; “Yanı başımızda olan Yunanistan şu an çok perişan. Onları birçok yardım bile kurtaramazken, bizler kriz ortamında 5–6 milyar Euro’luk İMF bütçesini almadık. Biz, “bu krizi aşacağız” dedik ve çok şükür aştık. Çok güzel günlere doğru gidiyoruz. 2010 sonunda Türkiye’nin öngörülen kalkınma hızını biz, %3,5 hesaplamışken, bugün İMF ve dünya uzmanlarının yaptığı araştırmalara göre Türkiye bu yılsonunda %5,2 oranında büyüyecek. Dünyada 2 ülke bu kalkınmaya sağlayacak; biri Çin, birisi de Türkiye. Dolayısıyla bu büyümeyi sağlayabilmek için tüm kesimle el ele vermemiz lazım.” dedi.

SADECE TEŞVİKLE DEĞİL, ALIN TERİ VE ÇABAYLA DA GELİŞTİK

Kahramanmaraş Valisi M. Niyazi Tanılır’da bir konuşma yaparak Kahramanmaraş’ın verilen teşvikleri en iyi değerlendiren illerin başında geldiğini söyledi. Kahramanmaraş’ın sadece teşvik aldığı için gelişmediğini, teşvikin yanında kendi alın terini, çabasını ve çalışmasını ortaya koyarak bu noktalara geldiğini belirten Vali Tanılır, “Bu dinamikle bugün yine olduğu iddia edilen kriz ortamını Kahramanmaraş olarak hemen hemen atlattık. Aynı zamanda Türkiye genelinde de bu durum böyle. Tabii ki Türkiye’de krizi en hafif hasarla atlatan ülkelerin başında gelmektedir. Yapılan böylesi çalışmalarla ülkemiz, dünyanın en güçlü ülkeleri arasında girecektir.” dedi.

FARKLI ALANLARDA ÜRETİM VE TİCARET YAPABİLMENİN ARAYIŞINDAYIZ

Kahramanmaraş’ın ülke ekonomisinde giderek büyüyen bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Vali Tanılır konuşmasını şöyle sürdürdü; “Geçen yıl krize rağmen Kahramanmaraş’ta ihracat oranları artmıştır ve aynı oranda iş istihdamı da sağlanmıştır. Kahramanmaraş, farklı alanlarda da üretim ve ticaret yapabilmenin arayışı içerisindedir. Kahramanmaraş, “Bir musibeti bin nasihatten evladır” sözünü yaşamış bir kent olarak işadamlarının farklı alanlarda üretim adına arayışlar içerisinde olduğu bir kent durumuna gelmiştir. Bu manada değişik tedbirler, değişik yatırımlar arayışı içinde olan bir kent Kahramanmaraş. Şu an son derece önemli bir konsensüs yakalamış durumdayız.

PROJELER ARTIK ÇOK ÖNEMLİ BİR ÖNEM ARZ EDİYOR.

Türkiye çok önemli bir süreç sürdürüyor. Avrupa Birliği’nde uyum süreciyle birlikte proje çalışmaları da hız kazandı. Projeler artık çok önemli bir önem arz ediyor. Bunun yanında kalkınma ajansları kuruluyor. Bu ajanslardan bir tanesi de Kahramanmaraş ile birlikte Hatay ve Osmaniye’nin içerisinde yer aldığı kalkınma ajansı da faaliyete geçti. Bu ajansların ilk çalışması, STK’lara, yerel yönetimlere ve iş dünyasına proje desteği sağlamak olacak. Bunu, işadamlarımızın yakından takip etmesini öneriyorum.
TÜMSİAD’ın yapmış olduğu bu çalışmaların faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Teşvik ve Uygulamalar Genel Müdür Yardımcısı İsmet Salihoğlu, Daire Başkanı Dr. Mehmet Yurdal Şahin ve uzman Osman Kılınçer ‘Yatırımlara sağlanan yeni teşvikler, Yatırım teşvik belgesi müracaatlarında aranılacak belgeler, Kahramanmaraş ilindeki yatırımcılara sağlanan ilave destek unsurları, Bölgesel destekler kapsamında sağlanan teşvikler ve teşviklerden yararlanabilecek yatırım konuları, Büyük Ölçekli Yatırımlara sağlanan teşviklerin kapsamı ve bu kapsamda değerlendirilebilecek sektörler, Büyük Ölçekli Yatırımlara sağlanan teşviklerin kapsamı ve bu kapsamda değerlendirilebilecek sektörler’ konularında bilgiler aktardı.

Toplantının sonunda ise yatırımcıların teşvik sistemi konusunda soruları cevaplandırıldı. (Kimlik - www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 13:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66