Tüketici kredilerinde korkutan artış..

Tüketici kredilerinde korkutan artış..

Merkez Bankası tarafından atılan adımlara rağmen tüketici kredilerinde devam eden ivmelenme korkutuyor.


Son dönemde otoriteler tarafından gelen kredi artışı uyarılarına ve Merkez Bankası'nın attığı adımlara rağmen krediler tüketici kredileri öncülüğünde artmaya devam ediyor.


The Lira'dan Ceren Dilekçi'nin haberine göre geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın banka kredilerinin sadece tüketime yönelik şekilde artmasından endişe duyacakları açıklamasının ardından BDDK'dan önlem geleceği beklentisi artmış, BDDK'nın kredi büyümesini kontrol altına almak amacıyla karşılık oranlarını artırabileceği ihtimali üzerinde durulmuştu.


Özellikle tüketici kredilerindeki ivmelenme 1-8 Mart haftasında da devam etti. Ticari krediler bazında haftalık dalgalanmalar sürerken, tüketici kredilerindeki istikrarlı artış eğilimi güçlenerek devam etti. Ticari krediler bu haftada %0.1 artarken, TL ticari krediler ise %0.1 oranında geriledi, tüketici kredileri ise yüzde 0.7 oranında arttı.


Tüketici kredileri 13 haftalık ortalamalar üzerinden yılıklandırılmış artışta yüzde 24.5'lere çıkarken, son dört haftalık artışın yıllıklandırılmışındaysa yüzde 30 seviyesine ulaştı. Tüketici kredileri detayında konut kredileri yüzde 0.6 oranında yükselirken, ihtiyaç kredileri de yüzde 0.8 oranında artış kaydetti. Son haftalarda ortalamada yüzde 0,5'lerde kalan konut ve ihtiyaç kredileri 1-8 Mart haftasında ortalamaların üzerine yükseldi.Ekonomistler, tüketici kredilerindeki ivmelenmenin BDDK'dan önlem geleceği ihtimalini artırdığını ifade ettiler.


''BDDK DEVREYE GİREBİLİR''

EFG İstanbul Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, tüketici kredilerinin ticari kredilerden daha hızlı gitmesinin Merkez Bankası veya BDDK'yı harekete geçirebileceğini belirtti. Özellikle konut ve genel ihtiyaç kredileri tarafındaki hızlı artışın cari açık üzerindeki olumsuz etkisine değinen Bürümcekçi, otoritelerin artışı kontrol altına almaya çalışacağını ifade etti.


Merkez Bankası'nın zorunlu karşılıkları artırıcı yönde adımlar atarak riskin bilincinde hareket ettiğini bildiren Bürümcekçi, bu noktada BDDK'nın da adım atacağı beklentisinin arttığını fakat ne zaman atacağı konusunda bilgi olmadığını söyledi.


Zorunlu karşılık artışının krediler üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu kaydeden Bürümcekçi, 2011'de BDDK'nın aldığı kararların kredileri kontrol altına almada daha faydalı olduğunu hatırlattı.


Merkez Bankası'nın hemen agresif bir adım atmak yerine BDDK'nın devreye girmesini bekleyebileceğini dile getiren Bürümcekçi, TCMB'nin sınırlı oranda zorunlu karşılık artışına devam edebileceğini sözlerine ekledi.


''BÜYÜME ÇOK GÜÇLÜ, YENİ ÖNLEMLER GELEBİLİR''

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, özellikle tüketici kredileri cephesinde haftalık bazda ivmelenme görüldüğünü kaydederek Merkez Bankası veya genel otoritelerin öngörülerinden daha hızlı bir büyüme olduğunu belirtti.  Dağdeviren, haftalık bazda büyümenin çok güçlü olmasının yeni önlemleri tetikleyebileceğini söyledi.


''TEDBİRLER KREDİLERİ KONTROL ETMEDE YETERSİZ''


Erste Securities Başekonomisti Nilüfer Sezgin, toplam kredilerin büyüme trendinde hafif düşüş olmasına karşılık halen Merkez Bankası'nın hedeflerin üzerinde seyrettiğini belirtti.


Sezgin, önümüzdeki dönemde mevsimsel olarak hızlanma olduğu göz önünde bulundurulduğunda Mart ayında Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık artışının gelme ihtimalinin oldukça kuvvetli olduğunu dile getirdi.


Alınan tedbirlerin kredileri kontrol etmede yetersiz kaldığını bildiren Sezgin, tüketici ve ticari kredi ayrımına bakıldığında yavaşlamanın ticari kredilerden kaynaklanmasının iyi bir sinyal olmadığını söyledi.


Sezgin, kredi kompozisyonuna bakıldığında Merkez Bankası'nın uzun vadeli büyümeyi destekleyen kredi türü olan ticari kredi lehine görünüm vermesini tercih ettiğini ifade etti.


Tüketici kredileri içerisinde özellikle ihtiyaç kredilerindeki hızlanmanın dikkat çektiğini bildiren Sezgin, geçtiğimiz dönemlerin üzerinde bir trend görüldüğünü belirtti.


Bu kez Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık artışı ile sınırlı kalmayacağını kaydeden Sezgin, BDDK'nın da ihtiyaç kredilerine karşı tedbir almasının muhtemel görüldüğünü dile getirdi.


''TÜKETİCİ KREDİLERİ RİSKLİ ALANA GİRMEYE BAŞLAYABİLİR''


ABank Ekonomisti Serdar Şenol, değerlendirmesinde, bu haftadaki artışla birlikte, tüketici kredilerinin yükselişinin dikkat çekmeye başlayacağını ve tüketici kredilerindeki artış eğiliminin gelecek haftada da devam etmesi halinde tüketici kredilerine dair görünüm daha riskli alana girmeye başlayabileceğini belirtti.


Şenol, ''Toplam krediler ise 13 haftalık kurdan arındırılmış değişim bazında yaklaşık %20 düzeyinde kalmakta. Tüketici kredilerinde bu haftada görülen ivmelenmenin artması, toplam kredilerdeki düzeltilmiş  artış oranlarının da %20'lerin üzerine çıkmasına neden olabilir.  Gelecek haftadaki değişim bu anlamda oldukça önemli olacaktır'' diye konuştu.


Kredi artış hızında yeni bir güçlenmenin TCMB'nin zorunlu karşılık artırma tercihini destekleyebileceğini kaydeden Şenol, beklentilerinin şimdilik Merkez Bankası'nın beklentilerinin şimdilik bir önceki toplantısındaki kararların yinelenmesi şeklinde olsa da, bu haftaki gelişmeler yüksek belirleyiciliğe sahip olacağını sözlerine ekledi. 


TheLira - Haber7

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2013, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER