Tüm kesimler OSB için güç birliği yaptı!..

Tüm kesimler OSB için güç birliği yaptı!..

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde tüm kesimler Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için güç birliği yaptı.


Elbistanlı tüm odalar ve sivil toplum örgütleri, Ekinözü ve Nurhak belediye başkanları aynı toplantıda buluştu ve bölge için hayati önem arz eden Osb ile ilgili fikirlerini dile getirdi.


Toplantıda elde edilen neticeyi kamuoyu ile paylaşan Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük, Elbistan'ın bu türlü önemli projelerde ortak hareket edeceğini söyledi. Başkan Küçük, son günlerde bazı ilçelerin Organize Sanayi Bölgesi için alternatif yer aramasına da değindi ve bir ilde Osb çalışması tamamlanmadan başka bir Osb için izin verilemeyeceğini aktardı.


Başkan Küçük, "Elbistan Ticaret ve Sanayi Odamız, Ekinözü Belediye Başkanlığımız, Elbistan'daki sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldik. Sohbet ettik. Değerlendirmede bulunduk. Elbistan Belediye Başkanlığı'nın da hissedarı olduğu Organize Sanayi Bölgesinin geleceğini konuştuk. Yüzde 98'lik aşaması tamamlanmış durumdadır. Organize Sanayi Bölgesi kurulurken ilçeler bazında organize sanayi bölgeleri kurulma değil de, mevzuat gereği il bazında değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu noktadan baktığımızda Kahramanmaraş merkezde yıllar önce yapılan ve şu anda da yüzde yüze yakın bir doluluk oranı olan birinci sanayi bölgesi faal durumda. Kahramanmaraş sanayileşmiş merkezler kategorisindedir. Tekstil başta olmak üzere yüzlerce sanayi kuruluşu mevcuttur. Bir sanayi merkezi olmuştur. Üretim, istihdam ve sanayi noktasında Türkiye'nin belli bir noktası haline gelmiştir. Ancak Maraş'ımızın coğrafyası geniş. 1 milyon 20 bin civarında nüfusu var. Bu nüfusun 300 bin civarı başka ilçelerde. Elbistan'ımız başta olmak üzere 140 bin nüfusuyla, bundan 10-15 yıl önce ayrılan ama şu anda Maraş'ımızın ilçelerinden olan Ekinözü ve Nurhak'ta takriben 16'şar bin nüfus. 170 bini aşkın bir Elbistan-Ekinözü-Nurhak. Yine hakeza 80 bin nüfusa yakın Afşin'imiz olmak üzere, yine komşu il olan Malatya'nın Darende ilçesi ve başka bir komşumuz olan Sivas'ın Gürün ilçesinde ticari, nüfus ve iktisadi anlamda bu bölgenin merkezi konumundadır. Doğal olarak tıpkı Maraş'ın merkez ilçede sanayileşme hareketlerinin yapıldığı gibi 170 kilometre uzaklıkta olan Maraş ilimizin Elbistan orjinli bölgesinde de özel sektör anlamında sanayi yapılması buradaki 250-300 bin nüfus açısından kaçınılmaz, elzem ve muhakkak olan bir konudur." dedi.


Elbistan'ın özel sektör yatırımları konusunda gelişme kaydedemediğini anlatan Başkan Durmuş Küçük, sözlerine şöyle devam etti: "Elbistan Belediye Bakanlığı ve Ticaret Odası'nın girişimleriyle yıllardır organize sanayi çalışmaları yapılmaktadır. Organize Sanayi Bölgesi kurulma çalışması hemen birkaç sene içerisinde yapılacak iş değildir. Bizim Elbistan Organize Sanayi Bölgemiz de bu noktada yüzde 98 oranında tamamlanmıştır. Birçok aşamalar aşılmıştır. Örnek olarak verecek olursak yer tespiti aşaması bundan birkaç yıl önce geçilmiştir. Elbistan'ımızda Nurhak ilçemiz çıkışında yine Ekinözü ilçemize de uzak olmayan bir noktadadır. Hazineye ait tapuları Organize Sanayi Bölgemiz yönetim kurulu idari heyetine birkaç yıl önce devredilmiştir. Yer tespit etme çalışmaları çoktan aşılmış bir aşamadır. Tıpkı bunun gibi birçok bürokratik çalışmalar aşılmış. Sanayicimiz hızla ve suretle organize sanayi bölgemizin parsel dağıtımını ve sanayi yatırımlarını beklemektedir. Geçmiş zamanlarda bunu söylemekte sakınca görmüyorum. Bu çalışmaların geciktirildiği yönünde ben de idare heyetini eleştirdiğim olmuştur. Eleştiriler sadece çalışmaların daha hızlı çalışıp hızlandırılması noktasındadır. Halbuki son zamanlarda çok değerli bir takım hemşerilerimiz, bunu Kahramanmaraş bazında, Organize Sanayi Bölgemizle ilgili sil baştan yeniden yer tespiti bir kısım yerleşim alanında yaşanan açısından kastediyorum. Böyle bir sanayi yatırımının kendi ilçelerine olmasını arzu edebilirler. O açıdan yeniden başa dönülmesini, Elbistan Organize Sanayi Bölgesi'nin çalışmalarının yüzde 98 aşamasını tamamlamamış gibi kabul edilerek çalışma yapılmasını, arzu etmelerini, aslında buradaki çalışmanın bir bakıma sanayiciyi çok fazla geciktireceği noktasından dikkat çekmek istiyorum' İfadesini kullandı.


Küçük şöyle devam etti: "Bizler tüm hemşerilerimizi seviyoruz, sayıyoruz. Ama şu konunun altını çizmekte fayda var, işsizlik ülkemizde olduğu gibi Elbistan'ımızda da çok hat safhalarda. Esas işsizliğin çözümü de en büyük oranda sanayileşme hareketlerinin yapılmasıyladır. Burada da Kahramanmaraş il sınırları içerisinde ikinci Organize Sanayi Bölgesi olarak Elbistan'da seçilmiş ve yüzde 98'i tamamlanmış olan organize sanayi bölgemizin bir an önce, bir iki tane bürokratik aşamayı da tamamlayıp faal hale gelmesi, hem buradaki 300 bin civarında hitap eden nüfus açısından hem ilimiz açısından hem de bekleyen müteşebbisler açısından son derece önem arz etmektedir. Hiçbir siyasi ayrım düşünmeden bir araya geldik." Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy ise yaptığı değerlendirmede birlik ve bütün olarak hareket etmenin önemine vurgu yaptı. Paksoy, şöyle konuştu: "Belediye başkanlarımızla ve sivil toplum örgütleriyle bir araya geldik. Biz bugünkü toplantımızı ortağımız olan Elbistan Belediye Başkanı, komşumuz Ekinözü Belediye Başkanı ve komşumuz Nurhak Belediye Başkanı da Kahramanmaraş'ta olduğu için katılamadı. Bütün alınan kararlara imzamı atarım dedi. Hiçbir ilçeyle polemiğe girmek istemiyoruz. Biz birlik ve beraberlik içinde yolumuza devam edeceğiz. Sanayileşme istidamı getirir, istihdam da işsizliği önler. Bu da Elbistan'ın gelişmesi demektir. Çünkü yakında en az üç tane termik santralimiz kurulacak. Bunların da alt yapısı içinde organize sanayimizin bir an önce faaliyete geçmesi lazımdır. Çünkü orada yapılacak bazı teknik işlerde bizim organize sanayinin destek vermesi lazımdır. Onun için bir an evvel bitmesini istiyoruz. Bu birlik beraberliği de diğer tüm konularda devam etmesini diliyorum."

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2011, 21:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20