TÜMSİAD, yürekten destek veriyor!..

TÜMSİAD, yürekten destek veriyor!..

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Toprak, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Balduk’un, metropollere göçü önlemek amacıyla uygulamaya konulacak olan “Cazibe Merkezleri” projesi kapsamında kendi illerinin de yer almasının zorunluluk olduğu açıklamasına ve bu konudaki çabalarına yürekten destek verdiklerini bildirdi.

Toprak, “TÜMSİAD olarak Kahramanmaraş’ın bölgemizin en önemli üretim üssü olması gerektiğini düşünüyoruz. Anadolu’daki KOBİ’lerimizin dünya aktörü olması, üretim-pazarlama-istihdam ve kurumsal kimlik noktalarında keskin rekabet kurallarını gerçekleştirmemiz için, hükümetimizin ilimize de bu kategoride destek vermesi, üreteceğimiz katma değerin daha artmasına yol açacaktır” dedi.

Bu noktada Kahramanmaraş Milletvekillerinden aktif bir çaba beklediklerini ifade eden Toprak, “Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından 2006 yılından itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük metropollere göçün azaltılması amacıyla doğudan batıya göçü kendine yönlendirebilecek cazibe merkezlerinin oluşturulması hedefleniyor. Bu kapsamda belirlenen Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van illeri kamu yatırımlarında öncelik sahibi olacak. Ayrıca bu kapsama giren iller AB fonlarından da önemli bir pay alacak. Bu proje kapsamında yer alan iller, ekonomik, siyasal ve kültürel bağlamda katma değerlerine değer katma imkanı bulacaklar” diye konuştu.

Toprak, şöyle devam etti: “Bölgesel kalkınmaya ciddi katkı sağlayacak olan bu proje kapsamında yer almayan Kahramanmaraş’ın projenin hedefine ulaşması için bir zorunluluktur. Kahramanmaraş’ın hızlı büyüme ve ülkenin ihtiyaçlarına yanıt verebilme bakımından cazibe merkezi olma konusunda olağanüstü imkanlara sahiptir. Kentimizin bu kapsama alınması için biz de milletvekillerimizi göreve çağırıyoruz. Türkiye’de cazibe merkezleri oluşturulacak ise, Kahramanmaraş bunların arasında olmak zorundadır. Kahramanmaraş’ın olmadığı bir bölgesel programın başarı ile sonuçlanmayacağı açıktır. Bölgesinde özellikle yatırım, sanayileşme ve istihdam açısından en başarılı kent Kahramanmaraş’tır. Bu haliyle Kahramanmaraş hızlı büyüme ve ülkenin ihtiyaçlarına yanıt verebilme bakımından cazibe merkezi olma konusunda olağanüstü imkanlara sahiptir. Kahramanmaraş’ı cazibe merkezleri arasına aldırmamız için herkes gayret göstermeli. Milletvekillerini görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Memleketlerine yapacakları en iyi hizmet, Kahramanmaraş’ı cazibe merkezi iller arasına aldırmaktır. Bunu gerçekleştiremez isek, cazibe merkezi illerle kuşatılmış Kahramanmaraş’ın gelişimi duracaktır. Hemen çevremizdeki iller, ekonominin süper liginde mücadele ederken, biz ise küme düşmekle karşı karşıya bırakılacağız.”


Kahramanmaraş’ın hızla gelişen bir sanayi kenti olduğunu vurgulayan Toprak, “Şehrimizin hedeflerine ulaşması, altyapı yatırımlarının hızla tamamlanması ve daha modern bir kent olması için cazibe merkezleri arasına girmesini zorunlu olarak görüyoruz.. Kahramanmaraş, Türkiye’de son yirmi yılın en hızlı gelişen, sanayileşen, değişim ve dönüşümü gerçek anlamda sağlayarak kendini AB standartlarına taşımaya çalışan birkaç şehirden birisidir. Bu açıdan bakıldığında, kendi başına cazibe merkezi niteliği taşımaktadır. Ekonomik yatırımlar zaten özel sektör tarafından başarı ile yapılmaktadır. Bunun yanında Kahramanmaraş’ın kamu tararından yapılması gereken altyapı yatırımlarının hızlandırılması için DPT tarafından belirlenmiş olan cazibe merkezleri arasına mutlaka girmesi gerekmektedir. Bu gerçekleşirse, sadece Kahramanmaraş değil, bölgenin tamamına yarar sağlayacaktır” açıklamasını yaptı.

Kahramanmaraş’ın, 15 büyüme merkezi olarak AB tarafından kabul gördüğünün altını çizen TÜMSİAD Şube Başkanı Toprak, şunları söyledi:

“Kahramanmaraş, 2007-2013 AB Katılım Öncesi Mali İşbirliği Aracı (IPA) kapsamında, Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı ve İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı içerisinde yer alan 15 büyüme merkezinden birisidir. Bu büyüme merkezleri de cazibe merkezlerine benzer şekilde projeler konusunda öncelik sahibi olacaklardır. Dolayısıyla DPT tarafından koordine edilen bu iki çalışma aynı amaca yönelik olmakla birlikte, Kahramanmaraş IPA kapsamında büyüme merkezi olarak AB tarafından kabul görürken, Türkiye’nin bölgesel kalkınma politikasının en önemli yapı taşlarından birisi olan cazibe merkezleri arasına alınmamıştır.
Kahramanmaraş eğer cazibe merkezi iller arasına girerse kamu yatırımlarından öncelikli pay alacak. Özellikle alt yapı yatırımlarına öncelik verilecek. Yıllardır beklenen Klavuzlu Sulama Projesi, Adatepe Barajı, Narlı-Gaziantep karayolu projesi böylece biran önce programa alınarak tamamlanacak. Öte yandan, kentin temel ihtiyaçlarına öncelik verilerek AB fonlarından da kaynak şehrimize aktarılacak.”

Öte yandan; Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili M. Akif Paksoy’un Kahramanmaraş’ın Cazibe Merkezi ilan edilen 12 il arasına alınması gerektiğini vurgulayan ve bu konuda çalışma yapan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Bulduk’a destek mektubuna, ayrıca Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarına ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısına yazdığı mektuplara da teşekkür ettiklerini belirten Toprak, “Tüm milletvekillerimizin şehrimizin ortak kaderine sahip çıkmasını bekliyoruz” dedi.

TÜMSİAD’ın ülkemizin en önemli KOBİ derneklerinden biri olduğunu vurgulayan Toprak, “Bizler gelecek inşası için çalışıyoruz. Bu noktada Ticaret ve Sanayi Odamızın önderliğinde oluşturulacak kamuoyunun en önemli ve yürekten destekleyicisi olduğumuzu vurgulamak isteriz” açıklamasını yaptı. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2008, 22:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66