'Türkiye IMF olmadan yoluna devam edecek!'

'Türkiye IMF olmadan yoluna devam edecek!'

Türkiye'nin Mart ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34,34 artışla 9 milyar 569 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Türkiye IMF olmadan yoluna devam edecek" dedi.

Mart ayı ihracat rakamları Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katıldığı toplantı ile Kahramanmaraş'ta Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KATSO) dün açıklandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre mart ayında ihracat, 2009 yılının aynı ayına göre yüzde 34,34 artışla 9 milyar 569 milyon 397 bin Dolar seviyesinde gerçekleşti.

Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katıldığı Kahramanmaraş'ta Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen basın toplantısında TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, mart ayı ihracat rakamlarını açıkladı.

Büyükekşi'nin verdiği bilgiye göre, bu yılın ilk üç ayında ihracat yüzde 22,36 artışla 25 milyar 686 milyon 32 bin Dolar oldu.

Son 12 aydaki ihracat rakamı ise yüzde 13,21 düşüşle, 101 milyar 777 milyon 88 bin Dolar olarak gerçekleşti.

RAKAMLARI TİM BAŞKANI MEHMET BÜYÜKEKŞİ AÇIKLADI

KATSO Meclis Salonu'ndaki toplantıda konuşan TİM Başkanı Büyükekşi, IMF ile anlaşma ihtimalinin ortadan kalktığını ve kendilerinin de rahat bir nefes aldığını söyledi. Büyükekşi, "Çünkü Türkiye, IMF anlaşması olmadan yoluna devam edebilecek güçte. Bunu defalarca kamuoyunda savunduk. Zira mukayeseli olarak bakıldığında ülkemizde her düzeyde mali disiplin korundu. Şirket iflasları olmadı. Büyüme için bakir ve potansiyeli yüksek bir çok sektör var. Büyümeyi desteklemek üzere bankacılık sistemimiz son derece sağlam" diye konuştu.

Türkiye'nin ilk 3 ay sonu itibarı ile ticaret yaptığı pazarlara bakıldığında Avrupa pazarındaki ülkelerde ciddi artışlar yaşandığını kaydetti. Büyükekşi, şunlar söyledi: "Almanya'ya yüzde 15, İtalya'ya yüzde 35, Fransa'ya ve İngiltere'ye yüzde 37, İspanya'ya yüzde 49, Romanya'ya yüzde 28 ve İsveç'e yüzde 40 ihracat artışı sağladık. Bu sevindirici artışlar ekseninde bir konuyu daha dikkatinize sunmak istiyorum. İhracat ile büyüme arasında doğrudan bir ilişki var. Aynı şekilde ihracat ile istihdam arasında da doğrudan bir ilişki var. Geçen senenin son çeyreğinde hep ihracat artışları açıkladı, dün açıklanan son çeyrek büyüme rakamlarını teyit etti. Bu senenin ilk çeyreğinde 2 haneli ihracat artış rakamları açıklıyoruz. Bunun istihdam ve büyüme üzerinde ciddi bir etkisi var. İhracat arttıkça istihdam ve büyüme artıyor. 2010 yılının ilk çeyrek rakamları açıklandığında ciddi iyileşmeler göreceğiz. Çünkü ihracat geçtiğimiz 7 yılda olduğu gibi yine büyümenin ve istihdamın motoru olacak."

Sözlerinin sonunda ihracat rakamlarını açıklayan Büyükekşi sözlerini şöyle sürdürdü: "Mart ayında ihracatımız geçen aynı ayına göre yüzde 34,34 artışla, 9 milyar 569 milyon olarak gerçekleşti. 2010 yılının ilk 3 ayındaki ihracatımız yüzde 22,36 artışla 25 milyar 686 milyon dolar olurken, son 12 aydaki ihracatımız ise 101 milyar 777 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle ihracatımızdaki artış ivmesinin kalıcı hale geldiği teyit edilmiş oldu. Bu artışın önümüzdeki aylarda da istikrarlı bir şekilde devam edeceğini tahmin ediyoruz. Mart ayında şubat ayına oranla yüzde 16,3'lük bir artış oldu. Mart ayında 1 milyar 794 milyon dolar ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörümüz liderliğini sürdürürken, hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz 1 milyar 244 milyon dolar ile en fazla ihracat yapan ikinci, demir çelik sektörümüz ise 1 milyar 42 milyon dolar ile üçüncü sektörümüz oldu. Tarım sektörümüz mart ayında 1 milyar 232 milyon dolar ihracatla toplam içinde yüzde 12,88 pay alırken, sanayi sektörlerimizin payı 8 milyar 95 milyon dolar ihracat ile yüzde 84,6, madencilik ürünlerinin payı ise 242 milyon dolar ile yüzde 2,53 oldu. Mart ayında en fazla ihracat artışını yüzde 110,58 ile kesme çiçek sektörümüz, yüzde 75 ile kimyevi maddeler ve mamulleri sektörümüz ve yüzde 66,67 ile madencilik sektörlerimiz yakaladı."

KATSO BAŞKANI MEHMET BALDUK TA BİR KONUŞMA YAPTI

Toplantıda konuşan KATSO Başkanı Mehmet Balduk ise kent hakkında bilgiler verdi. İhracatta Kahramanmaraş'ın 20. sırada yer aldığını dile getiren Balduk, "Türkiye'de ihracat düşerken bizim ihracatımız arttı. Sürekli yatırım yapan bir kent konumundayız. Bu sebeple hükümetimiz lokomotif olmuş şehirleri desteklemelidir. Maraşlı sanayicimiz esnaf gibi sabah erkenden fabrikasına gelen, genç ve dinamik bir neslin sonucu. İşte bu sebeple sürekli yukarı doğru çıkan bir trende sahibiz. 2012 yılı hedefimizi 1 milyar dolar olarak açıklamıştık. Şimdi ise 2023 yılı hedefimizi açıklıyoruz: 3 milyar dolar. Bu hedefe ulaşmak için dava arkadaşlarıma güveniyorum" şeklinde konuştu.

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır da global ekonomik kriz öncesinde karanlık senaryolara rağmen Türkiye'nin krizi başarıyla atlattığını ifade etti. Toplantının ilerleyen bölümünde Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Kahramanmaraşlı ve bölge illerden gelen sanayicilere hitap etti. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2010, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER