Türkoğlu ilçesine 'Lojistik Merkez' kuruluyor!...

Türkoğlu ilçesine 'Lojistik Merkez' kuruluyor!...

Kahramanmaraş'ın ekonomik yönden ilerlemesine katkıda bulunabilmek amacı ile çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda; Türkoğlu ilçesine Devlet Demiryolları Lojistik Merkezi Kurulması kararı çıktı.

Kahramanmaraş Valiliği'nden bu önemli konu hakkında yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"İlimizde son yıllarda tekstil, çelik eşya, çimento, gübre, termik santral alanında yapılan yatırımlar ve artan üretim İlimiz ile İskenderun ve Mersin Limanları arasında karşılıklı olarak demiryolu taşımacılığını artırmış, bu durum İlimizde Lojistik Merkez ihtiyacını da ortaya çıkarmıştır.

Türkoğlu İlçemizde Devlet Demiryollarına ait yatırıma müsait arazinin olması yanında, söz konusu bölgenin mevcut Organize Sanayi Bölgesi ve yapılacak olan Organize Sanayi Bölgesi’ne yakın olması, ayrıca Hatay ve Kilis İllerindeki sınır kapıları ile Ortadoğu pazarlarının yakınlığı, İlimizin Türkoğlu İlçesine Devlet Demiryolları Lojistik Merkezi kurulmasını cazip hale getirmektedir.

Bu kapsamda; Valiliğimizce Türkoğlu İlçesinde bulunan mevcut yatırıma müsait arazide DDY Lojistik Merkezi kurulması konusunda 28.06.2010 tarih ve 127 sayılı yazımız ile Ulaştırma Bakanlığı, TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD 6. Bölge Müdürlüğünce bir çalışma başlatılması teklif edilmiştir.

TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü Yük Dairesi Başkanlığı’nın 30.07.2010 tarih ve 12.355 sayılı yazısı ile talebimizin değerlendirilerek uygun bulunduğu ve çalışmalara başlandığı bildirilmiştir.

Valiliğimizce konu gündemde tutularak, gelişmeler hakkında bilgi verilecektir.

Kamuoyuna duyurulur. "

"Lojistik Köyü nedir?

İçerisinde ulusal ve uluslararası taşımacılık, lojistik ve eşyanın dağıtımı ile ilgili tüm faaliyetlerin muhtelif işletmeciler tarafından gerçekleştirildiği belirli bir alandır. Bu işletmeciler mevcut bina ve tesislerin (antrepolar, ambalajlama tesisleri, depolama sahaları, bürolar, otopark alanları vb.) sahibi veya kiracısı olabilirler. Aynı zamanda serbest rekabet kurallarına uyum sağlamak amacıyla, bir lojistik köyüne, yukarıda belirtilen faaliyet alanlarında hizmet veren bütün firmaların erişimine izin verilmelidir.

Avrupa'da 40'tan fazla lojistik köy var

Lojistik köyü 1960'lı yılların sonlarından itibaren telaffuz edilmeye başlanan "tatil köyü", "olimpiyat köyü" kavramlarını çağrıştıran "yük köyü" (Freight Village, Guterverkehrszentren) isminden geliyor. Lojistik köyleri, her türlü ulaştırma moduna etkin bağlantıları olan, depolama, bakım-onarım, yükleme-boşaltma, elleçleme, tartı, yükleri bölme, birleştirme, paketleme vb faaliyetleri gerçekleştirme imkânları olan ve taşıma modları arasında düşük maliyetli, hızlı, güvenli, aktarma alan ve donanımlara sahip bölgelere deniyor. Avrupa'da 8 ülkede 40'tan fazla lojistik köy faaliyette. En önemlileri, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Yunanistan, Danimarka, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Polonya, Ukrayna, Macaristan ve Portekiz’de bulunuyor. Yaklaşık 2400 adet taşıma işletmecisi bu köylerden yararlanıyor. Lojistik köylerin hepsi bulundukları büyük şehirlerin 10 mil yakınında bulunuyor.

Lojistik köylerin avantajları
* Yük taşımalarıyla ilgili ticari faaliyetlerin bir araya toplanması suretiyle lojistik zincirin verimli hale gelmesi.

* Araç, insan gücü ve depo kullanımının en uygun seviyeye getirilmesi.

* Tek elden yönetim, toplam nakliye, sınai ve personel maliyetlerinde düşüş.

* Taşıma cirolarında artış." (www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2010, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63