Ünlü otomotiv devinden tarihi karar! Bu modellerde Manueli tamamen bırakıyor

Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW), otomobillerinde manuel şanzıman kullanmamaya başlandığını duyurdu. VW, Passat ve Tiguan modellerinde artık sadece otomatik şanzımanın yer alacağını açıkladı.

Ünlü otomotiv devinden tarihi karar! Bu modellerde Manueli tamamen bırakıyor

Kullanıcı ve çevre odaklı otomobillere yönelen Volkswagen, aldığı radikal kararı duyurdu. Volkswagen önce içten yanmalı motorları arkasında bırakmaya hazırlanıyor.

Auto, Motor und Sport tarafından yayımlanan haberde Alman otomobil üreticisi yeni Tiguan’da manuel vites seçeneği tamamen bitecek. Otomotiv devinin bu kararı almasının nedeninin üretim maliyetlerinden tasarruf sağlanması olduğu belirtiliyor.

2023TEN İTİBAREN PİYASAYA SÜRÜLECEK

2023'TEN İTİBAREN PİYASAYA SÜRÜLECEK 

Manuel şanzımanların geliştirilmesini durdurarak maliyetlerden tasarruf etmek isteyen Volkswagen, 2023’ten itibaren piyasaya sürülecek olan kompakt SUV modeli 3.nesil Tiguan ile birlikte manuel şanzıman üretimine son verecek.

Diğer Volkswagen modelleri ise manuel şanzımana model değişikliğinin bir parçası olarak kademeli olarak veda edecek. 2030 yılından itibaren Çin, ABD ve Avrupa’nın büyük pazarlarında manuel şanzımanlı bir Volkswagen modeli olmayacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan sayıları 10’u aşan Avrupalı ve ABD’li üreticiler, 2030’dan itibaren benzinli ve dizel motorlu araçlara veda edeceklerini açıklamıştı. 

ÇEKİLMEK ZORUNDA KALMIŞLARDI

ÇEKİLMEK ZORUNDA KALMIŞLARDI 

Geçtiğimiz günlerde Milliyet Yazarı Levent Köprülü şöyle bir yazı kaleme almıştı: Elektrikli otomobiller aslında hiç de yeni değil. 1900’lerin başında özellikle Amerika’da satılan otomobillerin büyük bölümü ya buharlı ya da elektrikliydi. Ancak o dönemde sadece sıradan akülerde enerji depolayan ve düşük menzilleri nedeniyle şikayet konusu olan elektrikli otomobiller, benzinli motorların gelişiyle arenadan çekilmek zorunda kalmışlardı.

Şimdilerdeyse elektrikliler, 120 yıldan fazla bir sürenin ardından içten yanmalılardan tacını geri almaya hazırlanıyor. Bugün 10’dan fazla üretici, özellikle Avrupa’da 2030 yılından itibaren yürürlüğe girecek yeni karbondioksit emisyon kurallarına uyum sağlamak amacıyla benzinli ve dizel motorlara yakında veda edeceğini açıkladı bile.

Zira Avrupa Birliği, 2030 yılından itibaren Avrupa’da satılacak otomobillerin emisyon oranlarının şimdikinden yüzde 60 daha düşük olmasını, 2035’teyse yüzde 100 düşürülmesini şart koşuyor. Ve bu oranlara ulaşmak, pratikte sadece içten yanmalı motorlar kullanan araçlarla mümkün görünmüyor.

Yeni yatırım yok

Yeni yatırım yok 

Alman devi Volkswagen, Avrupa’da içten yanmalı motora sahip modellerin satışını 2035’de sona erdireceklerini, Çin ve ABD’de ise bir süre daha devam edeceklerini açıkladı. Grubun lüks markalarından Audi de, 2026’dan itibaren Avrupa’da satacakları otomobillerde benzinli ya da dizel motor olmayacağını, hatta hibrit araç bile satmayacaklarını bildirdi.

Mercedes-Benz ise, gelecek yıldan itibaren elektrikli otomobil modellerinin artacağını, yeni nesil içten yanmalı motor yatırımı yapılmayacağını söyleyenlerden. Ancak BMW, içten yanmalı motor geliştirmeye devam edeceğini, bunun yanında yeni elektriklilerin piyasaya sunulmasına hız vereceğini söyledi. Bununla birlikte BMW’nin Mini’si, tam elektriklide ısrarlı gibi.

Hibritlere devam 

Tüm dünyada hibrit teknolojisinin yayılmasında öncü olan Japon üretici Toyota ise, 2017 yılında yaptığı açıklamada 2040’tan itibaren içten yanmalı motor üretmeme kararı aldığını açıklamış, Honda da 2022 itibarıyla Avrupa’da sadece tam elektrikli ya da hibrit modeller satacağını söylemişti. Nitekim yeni nesil Honda Civic, Avrupa’da sadece hibrit motorla satılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67