Vergi, SSK'nın faiz ve cezalarının yüzde 90'ı silinecek!

Vergi, SSK'nın faiz ve cezalarının yüzde 90'ı silinecek!

Hükümetin, vergi ve SSK prim borçlarının yeniden yapılandırılması ve faizlerde indirim uygulanmasına dönük paketi genişliyor.

Bu iki alanın yanı sıra trafik ve OGS cezaları, emlak borçları, elektrik ve su borçları, harçlar hatta kamu kurumlarının birbirine olan borçları da yeniden yapılandırma kapsamına alınıyor.

Buna göre gecikme faizi ve cezalarda yüzde 90’a varan indirimler planlanırken, kalan borca da 36 ay taksit uygulanacak. Seçim öncesinde vatandaşa dönük avantajlar sağlayan bu düzenlemede yer alan ceza ve borçlar için yüzde 90’a varan faiz indirimi öngörülüyor.

Bu çerçevede, mahkemelik olan tüm cezaların da yeniden yapılandırma kapsamına alınması tartışılıyor. Her türlü vergi, sigorta primi, Bağkur primi, harçlar, trafik cezaları, belediye emlak vergileri, elektrik, su borçları, OGS cezaları yeniden yapılandırmaya konu olacak. Ana parada indirim yapılamayacak. Gecikme faizleri ve cezalarında yüzde 90’a varan indirimler sağlanacak.

İndirimlerden sonra kalan borca en az 36 ay taksit uygulanacak. Bu sürenin artırılması da tartışılıyor. Taksitlendirilen borca bu süre içinde ayrıca faiz ve gecikme zammı uygulanmayacak.

Peşin ödeyene indirim

Borcunu peşin ödeyene “özel indirim” yapılması da çalışmanın gündeminde bulunuyor. Peşin ödeme indirimi, ana para üzerinden yapılacak. Matrah artırımı yapanların vergi incelemesine konu edilmemesi ve yeniden yapılandırmadan yararlanabilmesi ise henüz netlik kazanmadı. Bu iki konu üzerindeki çalışmasını sürdürüyor. Son karar, Bakanlar Kurulu’nda verilecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2010, 06:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63