'Yeniden yapılandırma tarihi fırsat!"

'Yeniden yapılandırma tarihi fırsat!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kahramanmaraş İl Müdür Vekili Mehmet Dere, hükümet tarafından hazırlanan prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili kanunun tarihi bir fırsat olduğunu belirterek, yükümlülerin bu fırsatı riziko etmemelerini istedi.

SGK İl Müdür Vekili Dere, Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkarları Odaları'nda (KMESOB) esnaf temsilcileri ile bir araya gelerek, prim borçlarının yeniden düzenlenmesiyle ilgili bilgiler verdi.

Çıkartılan kanunun gereksinim olduğunu ve sigortalıları kayıt alma açısından da önemli olduğuna dikkat çeken Dere, yürürlüğe giren yeni düzenleme ile borçların faizlerinin yüzde 85'nin silineceğini söyledi.

Kurumunun Kahramanmaraş'ta 426 milyon YTL alacağı bulunduğunu hatırlatan Dere, bunun yaklaşık 300 milyon YTL'sinin gecikme faizi olduğunu bildirdi. Dere şunları söyledi: "Esnaf arkadaşlarımız bu fırsattan mutlaka yararlanmasını istiyoruz. Çünkü yıllardır sağlık hizmetlerinden faydalanamadılar. Öte yandan sigortalılar da yeniden kayıt altına alınmış olacak. Yeni yasa sigortalıların tümünü kucaklayacak şekilde genişletildi."

Müracaatların başladığını ve borçların yüzde 25'ni yatırılması halinde sağlık hizmetlerinden faydalanacağını kaydeden Dere, bu tarihi fırsatın riziko edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Vatandaşların zor duruma düşmelerine razı olmadıklarını vurgulayan Dere, 27 Temmuz tarihine kadar işlem yaptırmayanların araçlarının 2 ay, gayrimenkullerinin ise 3 ay içerisinde haciz edileceğini belirtti.

KMESOB Başkanı Ahmet Kuybu ise son aylarda esnafın zor günler geçirdiğini ifade ederek, "Uzun yıllardır beklediğimiz bir düzenlemeydi. İnşallah esnafımız bu fırsattan yararlanır" dedi. (haberler)

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2008, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66