‘Yolsuzlukların üzeri örtülmemeli’

‘Yolsuzlukların üzeri örtülmemeli’

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasındaki ‘faiz’ polemeğinde Başçı’nın tarafında yer alan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün de yolsuzluk konusunda önemli bir çıkış yaptı. 


‘Kamu Sektöründe Etiğin Güçlendirilmesi Projesi’nin Kapanış Konferası’nda konuşan Babacan, hiçbir yolsuzluğun üzerinin örtülmemesi gerektiğini söyledi.

“Kuşkusuz yolsuzluklar önemlidir.” diyen Babacan, şöyle konuştu: “Yolsuzluklarla mücadelede sıfır tolerans son derece önemli bir yaklaşımdır. Hiçbir yolsuzluğun üzeri örtülmemelidir ve varsa bir iddia bunun üzerine sonuna kadar gidilmeli, adil yargılama süreci ile de bu iddiaların ne kadar doğru olup olmadığının ortaya çıkarılması da bu işin tabiatında vardır. Böylece, Türkiye’nin itibarı ve kredibilitesi daha iyi noktalara gelecektir.”

Babacan, kamu görevlilerinin kararlar alırken kamu hizmetlerini yürütürken, tarafsızlık, adalet, saydamlık ve hesap verebilirlik değerlerine sahip olmasının etik değerlerin kamu yönetimi alanında uygulanması anlamına geldiğini de belirtti. Babacan, etik tutum ve davranışların yaygın olduğunda sonuçların o toplumda çok daha olumlu olduğuna dikkat çekti. Etik değerlerin dikkate alınmadığında toplumların gerek ekonomik, gerekse siyasi ve sosyal faturaların ağır olduğunu vurguladı. Babacan, “Sadece ekonomik açıdan bakarsak dahi, kamu kaynaklarının verimsiz kullanımı, iş yapmanın maliyetlerindeki artışların yanında, yatırım ortamının kötüleşmesi gelir dağılımın kötüleşmesi, yoksulluğun artması gibi istenmeyen tablolarla karşı karşıya kalınabilmekte.” ifadelerini kullandı.

Ali Babacan , kamuda etik standartların belirlenmesinin ve yazılı hale getirilmesinden Türkiye’nin ve halkın istifade edeceğini vurguladı. Vatandaşların devlete olan güveninin böylelikle artacağına işaret eden Babacan, “Bu güvenin de sonucu olarak sıhhatli toplum yapısı, siyasetin daha sıhhatli ilerlemesi ve Türkiye’nin gerçek anlamda işleyen birinci sınıf demokrasi olması anlamına da gelecektir.” dedi. Programdan sonra gazetecilerin Erdoğan’ın faizleri yarım puan indiren Merkez Bankası’na yönelik eleştirileri ile ilgili sorularını cevapsız bıraktı.

SAMANYOLUHABER
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2014, 06:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67