6.2'lik depremi bildi, telefonlara mesaj geldi Tarihi an!

12 Aralık Pazartesi günü Kuzey California sahilinde 6,2 büyüklüğündeki bir depremden hemen önce, yaklaşık yarım milyon telefon vızıldamaya başladı.

6.2'lik depremi bildi, telefonlara mesaj geldi Tarihi an!

Deprem artık önlem alınamaz ve beklenmedik bir facia olmaktan çıkıyor. İngiliz Guardian'ın haberine göre, ABD Jeolojik Araştırmaları Kurumu (USGS) tarafından yönetilen bir erken uyarı sistemi, yer sallanmaya başlamadan önce uyarılar gönderdi ve seyrek nüfuslu bölgede yaşayanlara siper almaları için hayati bir zaman tanıdı.

Deprem, San Francisco'nun yaklaşık 350 kilometre kuzey batısındaki Humboldt ilçesinde ciddi sarsıntıya neden oldu ancak minimum hasar verdi ve yetkililer, bunun uyarı sisteminin mükemmel bir testi olduğunu söyledi.

Sakinler arasında korkuya sebep olan sarsıntı, ShakeAlert olarak bilinen sistemin batı kıyısı boyunca resmen kullanıma sunulmasından bu yana meydana gelen en büyük depremdi.

USGS'den ShakeAlert koordinatörü Robert de Groot, "İnsanlardan, sallantıyı hissetmeden önce 10 saniyeye kadar uyarı aldıklarına dair bazı raporlar aldık. Bu oldukça iyi" dedi.

SANİYELER İÇİNDE ULAŞIYOR, ÇEŞİTLİ TALİMATLAR VERİYOR 

ShakeAlert, kablosuz acil durum uyarı sistemleri ve Google tarafından desteklenen Android işletim sistemi dahil olmak üzere bir dizi uygulama aracılığıyla uyarılar yayınlıyor. USGS sensörleri tarafından sağlanan bilgilerden bir veri paketi oluşturuluyor ve saniyeler içinde telefonlarda görünüyor.

Hali hazırda uyarı sağlayan bazı uygulamalar var ancak telefonlarında uygulama olmayan bazı kişilere bile bilgi ulaştırılabildi. Uygulamayı kullanan kişilere beklemeleri, kaçmaları veya siper almaları gibi talimatlar gidiyor. Bunu yapmak için fazladan zamana sahip olmak, hayat kurtarabilir.

Son deprem, bilim insanlarına ve sistem operatörlerine ShakeAlert'i test etme ve iyileştirme fırsatı verdi, böylece bir sonraki büyük deprem meydana geldiğinde uygulama daha da iyi olacak.

De Groot şunları söyledi: "Mümkün olduğunca çok simülasyon ve test yapabiliriz ancak en fazla bilgiyi, gerçek depremlerden öğreneceğiz. Gerçek depremler, bize sistemi kullanma ve insanları uyarmak için daha iyi bir iş çıkarma şansı veriyor."

25 BİN KİŞİ GÜÇLÜ ŞEKİLDE HİSSETTİ 

Deprem öğle saatlerinden hemen sonra meydana geldi ve merkez sahilin açıklarında, 1000'den az kişiye ev sahipliği yapan Petrolia adlı küçük bir kasabanın yakınını salladı. En yakın kalabalık nüfuslu Eureka, yaklaşık 75 kilometre kuzeyde bulunuyor.

USGS'ye göre bu depremi yaklaşık 25 bin kişi güçlü veya çok güçlü şekilde hissetti ancak Sacramento ve San Francisco Körfez Bölgesi gibi uzak yerlerdeki sakinler de sarsıntıyı hissettiklerini bildirdi.

1993 YILINDA BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Humboldt ilçesi şerifinin acil servis ofisi, kaya kaymaları nedeniyle birkaç yol kapalı olmasına rağmen herhangi bir tahliye emri vermedi. ABD Jeolojik Araştırması, ekonomik kayıpların 10 milyon dolardan az olduğunu ve ölüm olmadığını tahmin ediyor.

Fotoğraflar, parçalanmış mağaza pencerelerini, mağaza koridorlarına düşen kırık şişeleri ve ticari bir binanın tavanından düşen fayansları gösteriyordu. USGS'ye göre, bölge en son 1993'te bir kişinin öldüğü benzer büyüklükte bir deprem yaşadı.

Petrolia General Store'un müdürü Jane Dexter, San Francisco Chronicle'a gürültü ve sallanmanın yaklaşık 20 saniye sürdüğünü söyledi. Mağazada raflardan düşen cam şişeler patlayarak yere düştü, ancak Dexter, kimsenin yaralanmadığını söyledi.

DÜZİNELERCE ARTÇI SARSINTI 

USGS'ye göre Pazartesi ve Salı günleri arasında büyüklükleri 2,6 ile 4,5 arasında değişen düzinelerce artçı sarsıntı yaşandı. Deprem kıyıdan kaynaklansa da, bir tsunamiyi tetiklemedi ve Ulusal Hava Servisi bir tehdidin olmadığını açıkladı.

Yetkililer, uyarı sistemi gelişse de, batı kıyısındaki depreme meyilli bölgelerin sakinleri ve ziyaretçileri için depreme hazırlıklı olmanın ne kadar önemli olduğunu vurguladı

De Groot, "Herkesin acil deprem çantası, önemli belgelerinin kopyaları ve evdeki her kişi için bol miktarda şişe suyu olmalıdır. ShakeAlert, yalnızca kendilerini güvende tutmak için kullanacakları ekstra bir araçtır" dedi.

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2021, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67