Atmosferde korkutucu değişimler keşfedildi! Yaşamın sonu olabilir!

Son yıllarda insanlığın Dünya'ya verdiği zarar, iklim değişikliği, çevre kirliliği en çok konuşulan ve araştırılan konular. Uzmanlar kirliliği azaltmak, iklim değişikliğinin önüne geçmek için araştırmalar yapıyor, projeler gerçekleştiriyor. Kısa süre önce NASA'nın uyduları, atmosferdeki korkutucu bir durumu gözler önüne serdi. Dünyanın sonu tartışmaları yeniden alevlendi. Peki NASA atmosferde ne buldu? Söz konusu durum nedir? İşte detaylar...

Atmosferde korkutucu değişimler keşfedildi! Yaşamın sonu olabilir!

NASA'nın uydularından elde edilen verilere göre gezegenimizin mezosferinde son 30 yılda küçülme ve soğuma olduğu keşfedildi. Mezosfer, stratosfer ve termosfer arasında yer alır. Atmosferin deniz yüzeyinden 50-80 km yükselti arasında kalan tabakasıdır.

Bilim insanları mezosferdeki korkutucu durumun iklim değişikliğinin etkilerinden kaynaklandığını düşünüyor. Uzmanlar gerekli önlemlerin alınmaması halinde değişimin devam edebileceğini söylüyor.

GÜNÜN EN ÖNEMLİ MANŞETLERİ İÇİN TIKLAYIN 

Hampton Üniversitesinden atmosfer bilimci olan James Russell, "Korkutucu bir durum. Yorganın veya battaniyenin altına girdiğinizde, yorgan vücut ısınızı tutar. Böylece üşümezsiniz. Karbondioksit de böyle yapıyor, ısıyı tutuyor ve hapsediyor. Mezosferdeki küçülme daha fazla ısının atmosferin üst kısımlarına doğru ulaştığını gösteriyor" açıklamasını yaptı.

Karbondioksit molekülleri tarafından yakalanan ısı uzayda kaybolur. Ancak havanın soğumasına ve büzülmesine de neden olur. NASA bu etkiyi buzluğa konan bir balonun büzülmesine benzetiyor.

Mezosferdeki değişim bilim insanlarının yaptığı tek keşif değil. Science Advances yayınlanan yeni bir çalışmaya göre atmosferin alt kısımları da son 20 yılda 60 m kadar yükseldi. Toronto Üniversitesindeki araştırmacılar, bu keşfi troposferde gerçekleştirdi.

Troposfer, yaşamak için gerekli duyduğumuz oksijene ve atmosferin toplam kütlesinin yaklaşık yüzde 85'ine ev sahipliği yapan kilit bir katmandır. Aynı zamanda bulutların oluşması, yağmur ve kar yağması, basınç değişiklikleri, hava akımları gibi meteorolojik olayların yaşandığı yerdir. Mevsimleri oluşturur, iklim şartlarını belirler.

Son gelişmeler insan faktörünün troposfere zarar verdiğini gösteriyor. Bilim insanları iklim değişikliğinin ve sera etkisinin troposferdeki sıcaklık dengesini daha da yukarı kaydırmasından korkuyor. Toronto Üniversitesinden Jane Liu'ya göre yanardağ patlamaları ve tayfunlar da troposfer üzerinde etkili olabilir.

NASA, 1880'den beridir Dünya'nın 1C'den biraz daha fazla ısındığını tahmin ediyor. Eğer önlemler alınmazsa, küresel ısınma devam edecek.

Bilim insanları mezosfer ve troposferde yaşanan değişimlerin oldukça kritik olduğunu söyledi. Araştırmadaki uzmanlardan biri, "Özellikle troposferdeki değişimler, atmosferdeki su buharı miktarını etkileyebilir ve bu da yüzey sıcaklıklarının artmasına neden olabilir. Kritik bir durum. Yıkıcı bir sonuçla karşılaşabiliriz. Yaşamın sonunu bile getirebilir" dedi.

Kaynak: Sabah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner73