Bakan Akar Gara operasyonunun detaylarını anlattı!

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Pençe Kartal-2 Harekâtı ile ilgili TBMM Genel Kurulu’nu bilgilendirdi. Akar, "Bölgeye uçakla etki etmek neredeyse mümkün değildi. Mağara girişinde sadece göz yaşartıcı gazlar kullanılmıştır." ifadelerini kullandı.

Bakan Akar Gara operasyonunun detaylarını anlattı!

Irak’ın kuzeyinde, varlığını sürdürmeye çalışan PKK’ya karşı operasyonlarımız artan bir şiddet ve tempoda aralıksız devam etmektedir. Bu bölgeyi zaten 5 aydır takip ediyorduk. Karadan destek ve irtibat olmadan icra edildi. Operasyon için yoğun gizlilik tedbirleri altında geniş hazırlık süreci yaşandı

Bu operasyon 35 kilometre derinlikte gerçekleştirilmiştir. Operasyonda geniş bir güvenlik önemiyle gizlilikle hazırlıklar yapılmıştır. Sivil halkın mal ve güvenliğine büyük özen gösterilmiştir.

UÇAKLARLA ETKİ ETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİ

Bölgeye uçakla etki etmek neredeyse mümkün değildi. Mağara girişinde sadece göz yaşartıcı gazlar kullanılmıştır. Bu uygulamalar sırasında teslim olmaları gerektiği tekrar tekrar teröristlere hatırlatıldı. Akşam saatlerine doğru, 1. terörist unsurlarımıza teslim oldu. Teslim olan terörist mağaranın içi hakkında bilgi verdi. Mağaradan kaçmaya çalışan bir terörist daha askerlerimiz tarafından yakalandı. 

Tüm çağrılarımıza ateş açarak cevap verildi. Ateşe mağara içinde de devam edildi. Ateş içeride kesilene kadar ilerlendi.

13 vatandaşımızın şehit edildiği bölgeye girildiğinde, naaşlar görüldü. Sonra naaşlar tahliye edildi. Adli Tıp raporları da daha sonra yayınlanacak. 

TERÖRE BÜYÜK DARBE 

Naaşlar yurt içini nakledildikten sonra, kademeli bir şekilde askerlerimiz yurt içine dönüş yaptı. Ama istihbarat ve gözetleme faaliyetlerimiz devam ediyor. 

Bu operasyon sonucunda PKK, hem maddi hem de manevi açıdan büyük darbe aldı. 51 terörist ölü, 2 terörist de sağ olarak ele geçirilmiştir. Bu hareket ile bölgeye yerleşen tüm terör unsurları büyük ölçüde temizlenmiştir. TSK, terör örgütünün kendisini çok emniyette hissettiği Gara’da, 75 kilometreye 25 kilometrelik bir alanda, PKK’ya ağır zayiat verdirmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63