Bakan Ersoy: Bu yılki gelir hedefi 37 milyar dolar! Yüzde 190'lık büyük artış!

Krizlerin bitmediği dünyada bahanelere sığınmak yerine pazar çeşitliliği ve tanıtıma ağırlık verdiklerini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bu yılki gelir hedefini 37 milyar dolara çıkardık, rekor kırılacak” dedi. Öte yandan TÜİK verilerine göre turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %190,2 arttı.

Bakan Ersoy: Bu yılki gelir hedefi 37 milyar dolar! Yüzde 190'lık büyük artış!

Türkiye’nin 2022’ye 42 milyon turist, 35 milyar dolar turizm geliri hedefiyle başladığını hatırlatan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bu hedefleri aşağı revize etmeyeceğimizi söylemiştik. Şimdi hedefi 47 milyon turist ve 37 milyar dolar gelir olarak güncelliyoruz” dedi. Türkiye Turizm Tanıtım Geliştirme Ajansı’nın (TGA) yılın ilk yarısındaki faaliyetlerinin değerlendirildiği toplantıda konuşan Bakan Ersoy şunları söyledi:

“İlk yarıda turist sayısı 19 milyonu geçer. Çok iyi bir temmuz yaşadık, ağustos daha da iyi olacak. 2023 rezervasyonları çok iyi başladı. Türkiye bundan sonra rekor kıra kıra gider. Artık biz hiçbir bahaneye sığınmıyoruz.”

Dünyada krizlerin bitmediğini, bitmeyeceğini ifade eden Ersoy, “Bu durumda yapılması gereken sektörü krize karşı bağışık hale getirmekti. Bunun aşısı pazar çeşitliliği. Pazar çeşitliliğini sağlamak da tanıtımla oluyor” dedi. Bu doğrultuda 2019 yılında TGA’nın kurulduğunu, 15 kişilik yönetim kurulunda devletin 3, özel sektörün 12 koltuğunun bulunduğunu anlatan Ersoy, şöyle devam etti:

“Devlet tarafında bakan, bakan yardımcısı ve tanıtma genel müdürü yönetim kurulunda. THY doğal üye. Konaklamada Marmara ve Akdeniz’in ikişer, diğer 5 bölgenin birer koltuğu var, seçimle geliyorlar. Şimdi koltuk sayısı 16’ya çıkacak. Bakan yerine yeme içme sektöründen bir temsilci olacak. Bir de plaj işletmelerine bir koltuk verilecek.”

Yapay zekalı yazılım

TGA’nın gelirinin yönetime katılanların ödediği paralardan oluştuğunu belirten Ersoy, “Tanıtım bütçesi geçen yıl 110 milyon dolardı, bu yıl 140 milyon dolar” dedi. Ersoy, bu yıl global haber kanallarında, 33 ülkenin ulusal televizyonlarında, 200 ülkede dijital mecralarda ve 17 ülkede basılı yayınlarda Türkiye’nin tanıtımının yapıldığını belirterek, “Yapay zekalı bir yazılım kullanıyoruz. Dünyanın her yerinde her türlü mecrada Türkiye ile ilgili olumlu-olumsuz her türlü yayını bu yazılımla değerlendirip tanıtımlarımıza yön vermede bunu kullanıyoruz” diye konuştu.

2028’de turist başına 1000 dolar gelir

Türkiye’ye gelen turistlerin kişi başı ortalama harcamasının geçen yıl 834 dolar olduğunu, bu yıl ise 788 dolar olacağının tahmin edildiğini belirten Bakan Ersoy, “Geçen yıl ortalama 10.8 gün olan kalış süresi bu yıl 9.7 gün. Harcamadaki fark buradan kaynaklanıyor” dedi. Ancak asıl kişi başı ortalama gecelik harcamaya bakılması gerektiğini vurgulayan Ersoy’un verdiği bilgiye göre, geçen yıl 65.9 dolar olan bu rakam, bu yıl 81.2 dolar. Bu da 2014’ten bu yana yakalanan en yüksek rakam. Ersoy, bir soru üzerine, kişi başı ortalama turizm gelirinin 2028’de 1000 dolar olabileceğini de söyledi.

‘Amiral gemisi sisteminden çıktık’

Türkiye’de turizmin gelişimi ve tanıtım stratejisiyle ilgili ayrıntılı bilgiler veren Bakan Ersoy’un mesajlarından öne çıkanlar şöyle:

- Turizmde ‘amiral gemisi’ sisteminden çıktık. Artık THY’nin uçtuğu tüm destinasyonlar bizim potansiyel pazarımız.

- 200 ülkede yoğun tanıtım yapıyoruz.

- Tarifeli seferlerle Türkiye’ye hava köprüsü kuruyoruz. Antalya, Dalaman ve Bodrum’a direkt uçuşlarla turist gelişi hızlandı.

- İstanbul için son 40 yılın toplamı kadar tanıtım yapıyoruz.

- Turizm bizim petrolümüz, 81 ile ve 12 aya yayacağız.

- 44 milyar euro’luk Avrupa bisiklet turizmi pazarından yüzde 10 pay alacağız.

- Bu yıl Alman turist sayısı 6 milyonu geçer.

- Tur operatörlerini cesaretlendirdik, yurtdışında markalar satın aldılar. İki charter havayolu kuruldu, İngiltere ve İskandinavya’dan turist getirecekler.

- Kruvaziyer turizminde İstanbul ‘home port’ oluyor.

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67