Bartında'ki maden faciasında can kaybı 40'a ulaştı!

Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden faciasında yaşamını yitirenlerin sayısı 40'a yükseldi.

Bartında'ki maden faciasında can kaybı 40'a ulaştı!

Dün akşam saat 18.00 sularında Bartın'daki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında patlama meydana geldi. Patlamanın yerin 350 metre aşağısında meydana geldiği ve yer altında işçilerin mahsur kaldığı öğrenildi. Ekipler, işçileri kurtarmak adına acilen çalışma başlatırken maden ocağında toplamda 400 işçinin çalıştığı ve patlamanın 4-12 vardiyasındaki işçilerin çalışmaları sırasında meydana geldiği kaydedildi.

Maden ocağındaki patlama sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Amasra'ya ulaştı ve bölgede inceleme yaptı.

CAN KAYBI 40 OLDU

Sabah saatlerinde can kaybının 28'e yükseldiğini açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 11.30 itibarıyla yeniden kameralar karşısına geçti. Soylu, hayatını kaybedenlerin sayısının 40'a yükseldiğini açıkladı.

BAKAN DÖNMEZ: İLK BELİRLEMELERE GÖRE GRİZU PATLAMASI

Patlamanın nedenine ilişkin açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Havalandırma tertibatı sağlıklı olarak çalışıyor, kısmi göçükler var. İlk değerlendirmeye göre grizu patlaması oldu. Bütün arama kurtarma ekipleri görev başında, herhangi bir eksiklik yok. İçeride bir devam eden yangın yok. Ama olumsuz bir şey gelişir, anında müdahale etmek icap eder, o maksatla bulunduruluyor. Şu anda net bir netice yok. Biraz önce ifade ettim, ilk değerlendirmeler grizu patlaması şeklinde" dedi.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı da patlamayla ilgili harekete geçti. Savcılık tarafından patlamaya ilişkin soruşturma başlatılırken 3 savcıya görevlendirme yapıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BÖLGEYE GİDİYOR

Bölgeyle ilgili gelişmeleri yakından takip eden Cumhurbaşkanı Erdoğan da Bartın'a giderek kurtarma çalışmalarını koordine edecek. Sosyal medyadan açıklama yapan Erdoğan, "Çalışmaları yerinde icra etmek ve denetlemek amacıyla üç bakanımız verdiğimiz talimat üzerine bölgeye intikal etmiştir. Ben de yarınki Diyarbakır programımı iptal ederek inşallah Amasra'ya geçecek tüm çalışmaları yerinde koordine edeceğim" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün maden ocağı patlamasının yaşandığı Bartın'a gidecek. Patlamanın ardından ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) de 5 kişilik ekip oluşturarak bölgeye gönderdi.

HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Patlama ile ilgili bilgiler veren Bakan Soylu, hayatını kaybedenlerden 26 kişinin isimlerini açıkladı. İşte Bartın'daki maden kazasında vefat edenlerin isimleri:

Ali Doğru
Aziz Köse
Berkay Pınarcıoğlu
Emrah Kaval
Enes Aydın
Ercan Akdeniz
Fikret Kansız
Gökhan Mercan
Murat Ergin
Rahman Özçelik
Ramazan Özer
Selçuk Ayvaz
Serkan Nakaş
Şuayip Okul
Yener Saygın,
Mehmet Kara
Rasim Bulut
Sabri Akdere
Murat Öztan
Serhat Kahraman
Suat Demirkıran
Yasin Çelik
Gürdal Serenli
Orhan Altun
Emrah Kaya
Rıdvan Acet

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2022, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67