Bilim insanları ilk kez açıkladı! Meğer koronavirüs 7 yıl önce...

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve giderek yayılan yeni tip koronavirüs şu ana kadar 10 milyonu aşkın kişiye bulaştı. Damlacıklar il bulaşan koronavirüs dünyayı adeta ele geçirdi. Gelen son dakika haberine göre Aralık ayında başladığını bildiğimiz yeni tip koronavirüs meğer 7 yıl önce ortaya çıkmış. İşte detaylar…

Bilim insanları ilk kez açıkladı! Meğer koronavirüs 7 yıl önce...

Dünyanın endişe ve korkuyla takip ettiği Koronavirüs iddialarına ürkütücü bir yenisi daha eklendi.

200'ün üzerinde ülkede ve bölgede 11 milyon 380 bini aşkın kişiyi enfekte eden ve 534 bini aşkın ölüme yol açan yeni tip corona virüs pandemisinin Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan'daki bir hayvan pazarında geçtiğimiz aralık ayında ortaya çıktığı düşünülüyor.

7 YIL ÖNCE ORTAYA ÇIKTI, MUTASYONA UĞRAYARAK PANDEMİYİ BAŞLATTI
Ancak, The Sunday Times'ın haberine göre Çinli bilim insanları virüsün aslında yedi yıl önce Wuhan'dan bin 600 kilometre ötede bulunan Mojiang Hani Özerk Bölgesi'nde ortaya çıkmış olabileceğini ve mutasyona uğrayarak geçen yıl pandemiyi başlatmış olabileceğini öne sürdü.

3 İŞÇİ TANIMLANAMAYAN BİR VİRÜS YÜZÜNDEN ÖLDÜ
Yeni tip corona virüse (Covid-19) genetik olarak en yakın corona virüs olan RaBtCoV / 4991 adlı virüs 2013 yılında Çinli bilim adamları tarafından terk edilmiş bir bakır madeninde keşfedildi ve 2012'de 6 işçinin zatürre olmasına ve 3 işçinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

COVİD-19 İLE AYNI SEMPTOMLARA SAHİP
Çalışmada, yarasa dışkısını temizlemek için madene gönderilen ve yaşları 30 ile 63 arasında değişen işçilerin tamamın yoğun bakımda tedavi gördüğü ve hepsinin Covid-19 benzer şekilde, nefes darlığı, yüksek ateş, vücut ağrıları ve öksürük gibi semptomlarının olduğu aktarıldı.

Şu anda terk edilmiş halde bulunan ve yarasaların yuvası olan madenden alınan örnekler tekrar incelendi.

GENETİK OLARAK CORONA VİRÜSE YÜZDE 96,2 ORANINDA BENZİYOR
İngiliz araştırmacılar tarafından yapılan çalışmada ise, 2013 yılında RaBtCoV / 4991 olarak adlandırılan virüsün, şimdi Covid-19'a neden olan SARS-Cov-2'ye genetik olarak yüzde 96,2 oranında benzediği görüldü.

Covid-19'a çok benzer bir vürüsün Mojiang'daki yarasalarda dolaştığı keşfi salgına neden olan yeni tip corona virüsün kaynağı hakkında şüphe uyandırdı.

Hayvan hastalıkları uzmanı Dr. Peter Daszak, The Sunday Times'a yaptığı açıklamada, "Salgın Wuhan'daki pazarda ortaya çıkmadı.

Zaten Mojiang kırsalındaki madenin etrafında 7 yıldır bulunuyordu. Sonrasında 11 milyon nüfuslu Wuhan'da mutasyona uğrayarak patladı" ifadelerini kullanıldı.

CORONA VİRÜS İLE İLGİLİ ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA! 'ÖLDÜRMEMEYİ ÖĞRENDİ...'
Gelen son dakika haberine göre; Rus viroloji uzmanı Prof. Dr. Anatoliy Altşteyn, yeni tip koronavirüsün saldırganlığının en erken bir yıl sonra düşüşe geçeceğini söyledi. Altşteyn, virüsün insandan insana geçtikçe adapte olduğunu ve taşıyıcısını öldürmemeyi öğrendiğini vurguladı. Rus basınına konuşan Altşteyn, SARS-CoV-2 diye adlandırılan yeni tip koronavirüsün saldırganlığının düşmeye başlaması için en az 1 yıl geçmesi gerektiğini öne sürdü. Altşteyn, "Bir yıldan üç yıla kadar, belki daha fazla. Bu konunda yapılacak hiçbir şey yok, SARS-CoV-2 böyledir" diye konuştu.

ÖLDÜRMEMEYİ ÖĞRENİYOR
Virüsün insandan insana geçtikçe adapte olduğunu ve taşıyıcısını öldürmemeyi öğrendiğini, bu sayede yayılmaya devam edebildiğini vurgulayan Altşteyn, ağır hastalandırmanın koronavirüse yarar sağlamadığını, zira öyle bir durumda hastanın diğer kişilerle teması kestiğini ve enfeksiyonu o kadar aktif yaymadığını ifade etti.

"SADECE İLK ZAMANLARDA AĞIR GEÇİYOR"
Rus uzman, 1930'lu-1940'lı yıllarda enfeksiyon hastalıklarının evrimini inceleyen bilim insanlarının söz konusu hastalıkların sadece ilk zamanlarda ağır geçtiği, daha sonra giderek daha hafif geçirildiği sonucuna vardıklarını anlattı: "Koronavirüsleri prensip olarak vücutlara yumuşak davranmaya, yani çok fazla zarar vermeden onların imkanlarından faydalanmaya, çoğalmaya ve yaşamaya adapte olmuş durumdalar." Sputnik'in haberine göre, yeni koronavirüsün de aynı yolu izleyeceğini umduğunu belirten Altşteyn, fakat SARS-CoV-2'nin her şeyden önce yüksek insidans oranı ile diğer koronavirüslerden daha farklı olduğuna dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67