BİLİNDİĞİ ÜZERE YARGININ ÜÇ SACAYAĞI VARDIR; İDDİA SAVUNMA VE HÜKÜM

SON YILLARDA ÜLKEMİZDE SAVUNMA CEPHESİNİN YARA ALDIĞINA DEFALARCA ŞAHİT OLDUK VE OLMAYA DEVAM EDİYORUZ. ADALET MEKANİZMASINDA YAPILAN İYİLEŞTİRMELER VE REFORMLAR SİSTEMDE BİR EKSİKLİĞİN VEYA BİR GÜNCELLEMENİN YAPILMASI ZARURİYETİNİN OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR. ANCAK REFORMLAR SİSTEMİN İYİLEŞMESİNDE YETERSİZ KALDIĞI HERKESİN ORTAK DÜŞÜNCESİDİR BU NEDENLE 2. YARGI REFORMU PAKETİ DE TBMM DE GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

BİLİNDİĞİ ÜZERE YARGININ ÜÇ SACAYAĞI VARDIR; İDDİA SAVUNMA VE HÜKÜM

SİSTEMİN İŞLEYEYİŞİNİN YOLUNA GİRMESİ ADINA ADALET MEKANİZMASINDAN ZİYADE HUKUK SİSTEMİMİZİ ANLAMAK VE ONUN İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR YAPILMALIDIR.

YAŞADIĞIMIZ YÜZYILDA DÜNYA ÜZERİNDE MODERN 3 HUKUK SİSTEMİ KABUL GÖRMEKTEDİR. BUNLAR DİNİ HUKUK,ANGLO SAKSON VE KITA AVRUPASI SİSTEMLERİDİR. BU SİSTEMLERDEN ÜLKEMİZDE KITA AVRUPASI SİSTEMİ BENİMSENMİŞTİR. BU SİSTEM DEĞİŞKENLİĞE VE YENİLİKLERE AÇIKTIR. BUNUNYANI  SIRA SİSTEMİN YAZILI OLMASI SERBESTLİĞİN ÖNÜNE GEÇMEYİ AMAÇLAMIŞTIR. BURADAN YOLA ÇIKARAK HUKUK SİSTEMİMİZDE ADALETİ SAĞLAYABİLMEK ADINA SİSTEMİ GÜNCEL HALE GETİRME ZARURİYETİ YADSINAMAZ BİR GEREKLİLİKTİR

HER BİR VATANDAŞIMIZIN HUKUKA OLAN İNANCINI AYAKTA TUTMAK YARGININ SACAYAKLARININ GÖREVİDİR. BU GÖREV KAMU DÜZENİNİN SAĞLANMASI VE BU DÜZENİN DEVAMI İÇİN BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR. NASIL Kİ İDDİA MAKAMI GÖREVİNİ İFA EDERKEN KAMU GÜCÜNÜ KULLANABİLİYOR İSE HUKUKUN EN ÖNEMLİ İLKELERİNDEN SİLAHLARIN EŞİTLİĞİ KAPSAMINDA SAVUNMA MAKAMININ DA BU GÜCÜ KULLANABİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

TÜM BU DURUMLAR GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA AVUKAT ERSİN ASLAN’IN ÖLÜMÜ SİSTEMDE Kİ ZAAFİYETİ GÖZLER ÖNÜNE BİRKEZ DAHA GETİRDİ. YAŞANAN OLAYDA GÖREVİNİ İFA ETMEK ÜZERE HACİZ MAHALİNDE BULUNAN BİR AVUKATIN ÖLDÜRÜLMESİ HEM TOPLUM NEZDİNDE SAVUNMA MEKANİZMASININ İTİBARINI ZEDELERKEN(GÜVEN KAYBI) HEM DE BORCUNU İFA ETMEKTEN ÇEKİNEN KİŞİLERE GÜÇ VERMİŞTİR. AYRICA ÖLÜMÜNDEN SONRA ATILAN ÇİRKİN İFTİRALAR SAVUNMA MEKANİZMASINA KARŞI BÜYÜK BİR ÖNYARGIYA SAHİP OLUNDUĞUNU GÖZLER ÖNÜNE SERMEKTEDİR. TÜM BU DURUMLARIN GİDERİLMESİ İÇİN İVEDİLİKLE ADIM ATILMASI GEREKMEKTEDİR.

DÜNYA ÇAPINDA SAVUNMA MEKANİZMASININ GÜVEN İÇERİSİNDE GÖREVİNİ İFA ETMESİ ADINA BİRDEN ÇOK KARAR ALINMIŞ VE SÖZLEŞMELER İLE GÜVENCE ALTINA SOKULMUŞTUR. CEZA MUHAKEMELERİ KANUNUNDA BELİRLİ SUÇLARDA SANIĞIN AVUKATININ BULUNMASI  ZORUNLULUK HALİDİR.TAM DA BU MESELE SAVUNMANIN  KANUN KOYUCU TARAFINDAN ÖNEMİNİ İŞARET ETMEKTEDİR. BU SEBEPLERDEN DOLAYI SAVUNMA MEKANİZMASINA VERİLEN ZARARLARIN TOPLUMUN HUKUKA OLAN GÜVEN VE İNANCINI ZEDELEYECEĞİ AŞİKARDIR. BU DURUMUN YAŞANMASI HALİNDE KAMU DÜZENİNDEN VE ADALETTEN BAHSETMEK MÜMKÜN OLMAYACAKTIR.

TOPLUM İLE DİRSEK TEMASINDA BULUNAN SAVUNMA MEKANİZMASININ MEVCUT DURUMUNUN İYİLEŞTİRİLMESİ VE KAMU GÖREVİNİ İFA EDERKEN VEFAT EDEN MESLEKTAŞLARIMIZIN KAMU TARAFINDAN MADDİ VE MANEVİ HAKLARI KORUNMASI GEREKLİDİR.

MESLEKTAŞIM AVUKAT ERSİN ASLAN ANISINA…

AVUKAT MUHAMMET ENES ERDEVE

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66