Bunu kimse bilmiyor! Bu hastalıklar yoğun bakım riskini 5 kat artırıyor!

İlk olarak Çin’de ortaya çıkan ve giderek dünyayı ele geçiren yeni tip koronavirüs şu ana kadar milyonlarca kişiye bulaştı, yüzbinlerce kişinin ise hayatını kaybetmesine neden oldu. Koronavirüsten en çok etkilenen kişilerde ise bazı önemli rahatsızlıkların olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar, diyabet ve göz hastalığı olan kişilerin Covid-19 ile hastaneye kaldırıldıklarında entübasyon gerektirme riskinin beş kat arttığını ortaya çıkardı. İşte detaylar…

Bunu kimse bilmiyor! Bu hastalıklar yoğun bakım riskini 5 kat artırıyor!

Diabetes Research and Clinical Practice dergisinde yayınlanan çalışma, ilk kez diyabetik retinopati ve Covid-19 ile ilişkisi üzerine bir çalışma yayınladı.

İngiltere'deki King's College London'da araştırmacılar, diyabet ve göz hastalığı olan kişilerin Covid-19 ile hastaneye kaldırıldıklarında entübasyon gerektirme riskinin beş kat arttığını ortaya çıkardı.

NTV'de yer alan habere göre, King's College London'dan çalışmanın yazarı Antonella Corcillo, "Bu, diyabetli kişilerde retinopatinin şiddetli Covid-19 ile bağlantılı olduğu ilk kez ortaya koyuyor" dedi.

Corcillo, "Retinopati, kan damarlarındaki hasarın bir göstergesidir. Sonuçlarımız, kan damarlarında önceden oluşan hasarın, yoğun bakım tedavisi gerektiren daha şiddetli bir Covid-19 enfeksiyonu ile sonuçlanabileceğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

187 HASTANIN YÜZDE 36'SI
Çalışma 179 tanesi tip 2 diyabet, 8 tanesi tip 1 diyabet hastası olmak üzere 187 ağır semptomlu Covid-19 hastasıyla gerçekleştirilirken hastaların 67'sinde (yüzde 36) diyabetik retinopati olduğu tespit edildi.

Ağır semptomlu Covid-19 hastalığıyla hastaneye kaldırılan 187 hastanın yüzde 26'sı entübe edilirken ve bu hastaların yüzde 45'inde retinopati hastasıydı. Bu durum da retinopati hastalarının retinopati hastası olmayanlara göre beş kat daha fazla tehlikede olduğunu ortaya koydu.

Çalışmanın yazarı Janaka Karalliedde, "Retinopati gibi diyabetle ilişkili vasküler hastalığın varlığının, şiddetli Covid-19'da daha fazla savunmasızlığa ve solunum yetmezliğine yatkınlığa neden olabileceğini varsayıyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER