Büyük endişe yarattı! "durum iyi değil" Avrupa' ya daha önce geldi!

Son çalışmalar, Omicron varyantının Avrupa'ya resmen açıklanandan daha önce geldiğini gösteriyor. Öte yandan mevcut aşıların yeni varyanta karşı daha az etkili olduğu vurgulanıyor.

Büyük endişe yarattı! "durum iyi değil" Avrupa' ya daha önce geldi!

Kovid-19'un 'Omicron' ismi verilen ve büyük endişe yaratan Güney Afrika kökenli yeni varyantının, Avrupa'ya bilinenden çok daha önce gelmiş olduğu ifade ediliyor.

Oldukça bulaşıcı olduğu gerekçesiyle endişe yaratan Omicron varyantının, Hollanda'da açıklanandan daha önce görüldüğü belirlendi. Yapılan araştırmalar, bulaşıcı virüs varyantının resmî açıklamadan en az 1 hafta öncesinde de Hollanda'da dolaşımda olduğunu gösterdi. Şu ana kadar, Avrupa Birliği (AB) üyesi 10 ülkede en az 42 resmi Omicron varyantı vakası saptandı. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) de "6 olası vakanın daha soruşturulmakta olduğunu" bildirdi.

Tüm dünyada yeni varyanta karşı alınan önlemler sıkılaştırılmaya devam ediyor. İngiltere'de dün itibariyle kamusal alanlarda maske zorunluluğunun uygulanmaya başladığı duyuruldu. Ayrıca, tüm uluslararası yolcular İngiltere'ye ulaşmalarından sonra PCR testi yaptırmak zorunda.

‘Durum iyi değil’

Öte yandan, mevcut aşıların yeni varyanta karşı etkisi konusunda önemli bir açıklama yapıldı. Moderna CEO'su Stephane Bancel, “Financial Times” gazetesine verdiği röportajda, mevcut aşıların Omicron'a karşı önceki varyantlara göre daha az etkili olacağını belirtirken, ilaç şirketlerinin yeni aşı geliştirmelerinin aylar alabileceğini söyledi. Kovid aşılarının Omicron'a karşı etkinliğinin ne kadar düşeceğini de tahmin edemediklerini söyleyen Bancel, "Verilerin gelmesini beklememiz gerek ancak görüştüğüm bilim insanları 'Durum hiç iyi değil' fikrinde" diye konuştu.

Avrupa İlaç Ajansı da, yeni varyant Omicron'a yönelik geliştirilebilecek aşıları 3 ila 4 ay içerisinde onaylayabileceklerini belirterek, mevcut aşıların ise virüse karşı koruma sağlamaya devam edeceğini kaydetti.

‘Bizimle işi bitmedi’

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise, gelecek nesillerin pandemilerle mücadelede daha donanımlı hale gelmesi için uluslara, pandemiler konusunda bir anlaşmaya varılması çağrısında bulundu, “Dünya ulusları tek bir sesle 'Bir daha asla' demek için bir araya gelmedikçe, bunların hepsi tekrar olacak” dedi. Ghebreyesus, "Omicron'un ortaya çıkışı, Kovid-19'un bizimle işinin bitmediğini hatırlatıyor. Omicron mutasyonu dünyanın neden yeni bir anlaşmaya ihtiyacı olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

60 yaş üstüne aşı zorunlu

Yunanistan’da koronavirüs vaka sayıları artmaya devam ederken, 60 yaş ve üzeri vatandaşların aşı yaptırmaları zorunlu kılındı. Zorunlu olduğu halde aşı yaptırmayanlara 100 euro para cezası kesileceğini bildirdi. Geçtiğimiz haftalarda uygulanmaya başlanan yeni tedbirler kapsamında, koronavirüs testi negatif çıkmış olsa dahi aşısını yaptırmayanların restoranlar, sinemalar, müzeler ve spor salonları da dahil kapalı alanlara girmesine yasak getirilmişti.

Kaynak: Milliyet 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67