Evin ruhunu nasıl yakalayabilirim?

Evin ruhunu nasıl yakalayabilirim?

Hepimiz için son derece faydalı olan, ancak çoğu kez içinden çıkamadığımız mobilya yerleşimi konusunda merak ettiklerinizi öğrenebilir, işe yarar ipuçlarıyla işlevsel bir yerleşim planı yapabilirsiniz. 2021 Mobilya Modelleri’ni almak istediğimizde de bu ip uçlarına ihtiyacımız olabiliyor.

Bir inanışa göre, konforlu bir koltuğu olmayan evin ruhu da olmazmış. Günümüzde ise pek çok kişi bu gerçeği kendi kendine keşfediyor. Yani ideal rahatlığın genellikle, bir kanepe ve onla eşleşen ya da sofrayı tamamlayan iki koltuk olduğu düşünülür. Aslında bu tip bir seçim herkesin ihtiyacını karşılamayabilir. Örneğin 3 çocuklu bir aile, daha fazla sayıda oturma alanına ihtiyaç duyabilir. Ya da ufak çocukları olan bir aile orta sehpayı kullanmaktan kaçınabilir. Tek başına yaşayan kişiler ise az ve öz mobilyalara, okuma ya da çalışma köşelerine ihtiyaç duyabilirler.

Başlamadan önce

Evinizin oturma odasını tasarlarken üzerinde düşünmeniz gereken en önemli nokta bu odanın hangi amaçla kullanıldığıdır. Çünkü odanın hizmet ettiği işlevler mobilya seçim ve yerleşimini birebir etkileyecektir. Aslında yerleşimi yaparken mekanı kullanan kişi sayısından çok, bu kriter önem taşır. Aile bireylerinin sayısının artması direkt olarak daha büyük bir eve ihtiyaç olduğu anlamına gelmez; bu mobilya seçim ve yerleşiminin daha iyi yapılması anlamına gelir.

Yerleşim yaparken

Koltuk ve sandalyeleri birbirine yakın gruplamaya çalışırsanız hem aile bireylerini, hem de konuklarınızı sohbete ve iletişime davet edebilirsiniz. Ancak çok sıkışık bir oturma planı geçiş alanlarını kısıtlayarak trafiği engelleyebilir. İki mobilyanın arasındaki mesafe 1.5-3 metre arasında olmalıdır. Ayrıca oturma alanı bir odak noktasının etrafında planlanmalıdır. Bu odak noktası bir şömine olabileceği gibi, bir televizyon da olabilir. Ayrıca oturma odanız küçükse, daha küçük boyutlarda mobilyalar edinerek daha fazla oturma alanı elde edebilirsiniz.

Yerleşim hakkında birkaç ipucu

  1. Yerleşim yapacağınız mekanın mutlaka bir planını elinizde bulundurmaya özen gösterin
  2. Mekanın ölçüleri ve mobilya ölçülerini alın
  3. Dikkat çekmesini istediğiniz mobilyanın mekanın odak noktasında olmasına dikkat edin. Diğer öğeleri de bu mobilyaya uyacak şekilde seçin ve yerleşimini ona göre yapın
  4. Orta sehpanın tüm noktalarından erişimin kolay olmasına özen gösterin
  5. Sirkülasyon yoğun olduğu için, oturma alanının iyi aydınlatılması gerekir. Bu sebeple tavandan zemine doğru inen bir aydınlatma daha sağlıklı olacaktır.
  6. Yerleşimi yapmadan önce oturma alanının boş olarak görülmesi alanı daha iyi algılayıp planlamanızı sağlayacaktır
  7. Yerleşime öncelikle büyük mobilyalardan başlayın ve büyük parçalardan küçüklere doğru g,iden bir yerleşim seyri izleyin
  8. Mobilyaları düz değil de hafif açılı yerleştirmek, gözü gezdireceğinden odanın daha büyük görünmesini sağlayacaktır
  9. Pencere ve kapı alanlarını, mobilyalarla kapatmak ışığın mekana girmesini engelleyeceğinden, alanın olduğundan daha dar algılanmasına sebep olacaktır
  10. Oturma odasına adım attığınızda görüş alanınızı engelleyen herhangi bir mobilya olmamalı. Kitaplık yada TV üniteleri duvar alanlarına paralel yerleştirilemiyor sa; yani bunun için yeterli alan yoksa yerden yüksekliği maksimum 1 metre olan modeller tercih etmeye özen göstermelisiniz. Böylece bir kanepenin arkasında konumlandırılmış ya da oda ayırıcı olarak kullanılan bir kitaplık görüş alanınızı engellemez, mekanın dar ve sıkıntılı algılanmasını önler.

KAYNAK: https://alisaconcept.com/

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2021, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67