Evlilik oyunu bitti! 37 bin dolara anlaştılar! Tek değiller!

İstanbul'da özel bir hastanede sahte belgelerle organ nakli yaptırıldığına dair gelen bilgiler üzerine, İstanbul Göçmen Kaçakçılığıyla ekipleri harekete geçti.

Evlilik oyunu bitti! 37 bin dolara anlaştılar! Tek değiller!

TRT Haber'den Büşra Çelik'in haberine göre; Endonezyalı bir kişi Hindistanlı şebekeyle irtibata geçti. Böbrek nakli için 37 bin dolara anlaşma sağlandı.  Uygun donör de yine Endonezya'da bulundu. Nakil için seçilen ülke ise Türkiye'ydi.

 ORGAN KAÇAKÇILIĞI

Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ekipleri önce şebekenin Türkiye’de irtibatlı olduğu kişiler tespit  etti. Ardından, merkezi Hindistan olan organ şebekesinin Endonezya uyruklu üyesi belirlendi.

Şüphelilerin İstanbul'da özel bir hastaneye başvurduğu öğrenildi.

 GELİNLİK VE DAMATLIKLA POZ VERDİLER

Şebeke üyelerinin yakalanmamak için bazı tedbirler aldığı da ortaya çıktı. Alıcının erkek kardeşi ile böbreğini verecek kişi evli gibi gösterildi. Kaçakçılar bunun için yalnızca sahte evrak düzenlemedi, bunun yanında etik kurulunu ikna etmek için şahıslara gelinlik ve damatlık giydirip düğün fotoğrafı çektirdi. Böylelikle birinci dereceden akraba gibi görüneceklerdi.

İSTANBUL'DA YASA DIŞI ORGAN NAKLİSahte evrak ve doğum belgeleri düzenledilerHaberi Görüntüle

 37 BİN DOLARA ANLAŞTILAR

Tarafların böbrek nakli için 37 bin dolara anlaştığı belirlendi. 30 bin doları şebeke üyelerinin, 7 bin doları ise organ bağışında bulunan kişinin alacağı ortaya çıkarıldı.

Soruşturmada uluslararası organ ticareti şebekesinin aynı yöntemle özel bir hastanede daha önce 2 gün arayla 2 farklı organ nakli operasyonu gerçekleştirdiği de tespit edildi.

3'Ü YABANCI UYRUKLU 4 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Operasyonda aralarında Hindistanlı aracı ile Türkiye'deki işbirlikçisinin de olduğu 3’ü yabancı uyruklu 4 şüpheli gözaltına alındı. Zanlılar yasa dışı organ ticareti yapmak suçundan tutuklandı.

İstanbul’da son bir ayda benzer operasyonlarda gözaltına alınan 12 şüpheliden 7’sinin tutuklandığı açıklandı

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66