Fatih Ölmez: “ZAMLAR SANAYİCİNİN BELİNİ BÜKECEK SEVİYEDE”

Fatih Ölmez: “ZAMLAR SANAYİCİNİN BELİNİ BÜKECEK SEVİYEDE”

Mali Müşavir ve İş İnsanı Fatih Ölmez, 1 Kasım itibariyle sanayi abonelerinin kullandığı doğalgaz için yüzde 48.4, elektrik tüketim santrallerinin kullandığı doğalgaz için de yüzde 46.8 zam yapılmasına tepki gösterdi. Ölmez, “Türkiye’nin daha çok üretim, yatırım ve istihdama ihtiyacı var. Sanayide doğalgaza yapılan yüzde 48 zam üretim maliyetlerini ve enflasyonu  artıracaktır. Üretim ve yatırıma daha fazla destek olup sanayimizin rekabet gücünü  korumalıyız” dedi.

Ölmez konuya ilişkin şu açıklamalar yaptı;

“1 Kasım itibariyle sanayi abonelerinin kullandığı doğalgaz için yüzde 48.4, elektrik tüketim santrallerinin kullandığı doğalgaz için de yüzde 46.8 zam yapıldı. Böylece yılbaşından bu yana doğalgaza yapılan zam oranı yüzde 147.5’a ulaştı. 1 Ocak’ta sanayicimiz bin metreküp doğalgaz için bin 414 lira öderken, 1 Kasım itibariyle 3 bin 500 lira ödeyecek. Ayrıca elektrik üretim amaçlı doğalgaz kullanan kojenerasyon tesislerindeki doğalgaza yılbaşından bu yana gelen zam oranı da yüzde 182’ye ulaştı. Bu oranlar gerçekten çok yüksek

Bu zam üreticinin maliyet yükünü iyice ağırlaştıracaktır. Küresel arenada rekabet gücünün muhafaza edilmesi için karar vericilerin üretici dostu bakış açısıyla zamları gözden geçirmesi gerek. Doğalgazla elektrik üreten santrallerin maliyetleri arttığı zaman, piyasa takas fiyatı da yukarı hareket ediyor. Yani doğalgaz zamları, elektriğe de zam olarak yansıyor. Organize sanayi bölgeleri gibi enerji kullanımı yoğun yerler için yapılan zamlar, sanayicinin belini bükebilecek nitelikte. Üretim süreçlerinde işleyişin bozulma ihtimaline karşı endişeliyiz" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner73