KYK'da borç silme geriye işler mi? Belli oldu!

Bu durumda gençler sadece anaparayı ödeyecekler. 3 milyon 157 bin gencin üzerinden 26 milyar TL’nin üzerindeki yükü kaldıran bu karar sonrasında borcu bulunan birçok genç, e-Devlet’ten ödeyeceği tutara yeniden bakınca enflasyon farkı eklenen toplam borcun anapara olarak görüldüğünü kaydetti. Konuyla ilgili bilgi aldığımız Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri, sistem hatası nedeniyle böyle bir sorunla karşılaşıldığını belirttiler.

KYK'da borç silme geriye işler mi? Belli oldu!

GERİYE DÖNÜK İŞLEMİYOR

KYK kredi borçlarını ödeyenler de aftan yararlanmak istiyor. Cumhurbaşkanı “Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanacak” demişti. Ancak Bakanlık yetkilileri, kredi borçlarında enflasyon farkının silinmesinin geriye dönük işlemeyeceğini kaydetti. O nedenle borcunu ödemeye başlayanlar, taksit tutarlarını ödemeye devam edecekler. Bu duruma pek çok genç, sosyal medyada #ödeyenler etiketi açarak tepki gösteriyor. Öne çıkan yorumlar şöyle:

- İş bulur bulmaz kazandığımız 3 kuruşu da borç ödemeye harcadık. Biz önceden ödeyenler için de ödenen faizler geri yatırılsın.

- Ay başı ilk taksiti faizle ödemiştim, tüh şanssızlık.

- Ödeyenlere de faizleri iade edilsin. Ben yıllar sonra işe girdim. Bankadan kredi çekip faizin faizini ödedim.

- En azından bu yıl ödeyenlere geri ödeme yapılsın. Geçen hafta ödemek zorunda kaldık, bugün karar açıklanıyor.

- 4 ay sonra borcum bitiyor ama faiziyle 2 yıl boyunca her ay ödeme yaptım. Benim verdiğim faizler tarafıma iade edilecek mi?

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67