Miyomlar Kansere Dönüşür mü? Miyomlar Hakkında Merak Edilenler

Miyomlar Kansere Dönüşür mü? Miyomlar Hakkında Merak Edilenler

Kadın erkek ortak bir sağlık sorunu olan miyomlar meselesi erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür. Özellikle jinekoloji hastalıklarında yumurtalıklarda görülür. Hamileliğe de engel olan miyomlar rahim içi genişlemeye neden olur. Sık tuvalete çıkma gibi belirtileri görülen miyomlar hakkında neler biliyoruz?

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Hekimlere yapılan şikayetlerde daha çok sancılı regl dönemi, ağrılı cinsel birleşme, sırt ve rahim içi kitle oluşumu, sık sık tuvalete çıkma, makat bölgesinde baskı hissi, kokulu akıntılar miyom belirtileri arasında sayılabilir. Öte yandan rutin sağlık kontrolleri sırasında miyomlar görünmez olarak çoğu zaman ancak ultrasonla tespit edilmektedir.

Nasıl Tanı Koyulur?

Miyomlar 30-40 yaşlarında ortaya çıkar. Daha erken bir süreçte olabilir fakat elde edilen verilerde daha çok orta yaslardan itibaren ortaya çıktığı görülür. Erken dönemde rahim içinde beslenme ve büyüme süreci olan miyomların cinsel birleşmeler sırasında dikkat edilmeyen hijyen kuralları, sık iç çamaşırı değiştirmemek gibi problemlerden dolayı ortaya çıktığı görülür. Kitle hekim tarafından tespit edildiğinde boyutu çok büyük ise MR testi ile tedavisi mümkün olabiliyor.

Miyomlar Kansere Dönüşür Mü?

Miyomlar kötü huylu ve boyutları çok büyük ise rahim ağzı kanseri veya yumurtalık kanseri hücrelerine dönüşebilir. Ancak bu durum binde iki oranındadır. Tıbbi olarak miyomlar iyi huylu tümörler olarak açıklansa da insanlar tarafından kanser hücreleri ile karıştırabilir. Doğru tedavi ve hijyen kurallarına uyarak miyomlardan kolaylıkla kurtulmak mümkündür.

Miyomlar Nasıl Tedavi Edilir?

Miyomlar genellikle belirti göstermez. Bu şekilde tedavi yöntemi de çok geç olabilir. Doktorlar tedavi yöntemi için iki yol seçer. Birincisi hasta bekar veya evli olup çocuk sahibi olmayı düşünüyorsa miyomlar cerrahi işlemle çıkartılır.

Eğer çocuk sahibi olmayı düşünmeyen bir birey ise rahim tümüyle alınır. Bunun sebebi ise rahim duvarları sürekli iyi huylu tümörler üretir. Bu durum ileri de birçok sağlık sorununa yol açabilir. Bunun önüne geçmek adına tüm rahim alınarak hastanın yaşam kalitesi arttırmak hedeflenir.

Miyom Ameliyat Yöntemleri

Birçok cerrahi işlemi bulunan miyomların birkaç ameliyat yöntemi bulunur bunlar;

  • Histereskopi

Bu ameliyat yöntemi ile sürekli ağrı ya da kanama yapan miyomlar vajinanın içine girilerek özel bir görüntüleme yöntemi ile çıkarılır.

  • Kapalı Ameliyat

Bu yöntem ile laparoskopik cihazlar sayesinde 5 cm kadar ulaşmış miyomlar çıkartılır. Daha sonra bölgede kanayan duvarlar varsa dikilerek tedavi edilir.

  • Açık Cerrahi

Bu ameliyat yöntemi ile boyutu çok buyuk olup karın bölgesine kadar ulaşan miyomlar alınır. Kasık bölgesine bir kesik açılarak çıkartılan miyomlar ileride tekrar oluşabilme ihtimaline de engel oluyor. Eğer herhangi bir cerrahi yöntem tercih edilmeyip hasta sadece ilaç ile tedavi olmak istiyorsa ilaçlar miyomların boyutunun küçülüp kanamaların ve ağrıların kesilmesine engel olup, daha ileri yaşlarda olan kadın hastalar için öneriliyor.

Ayrıca hastaların sıkça sorduğu sorulardan birisi de miyomlar patlar mı sorusu oluyor? Bu konu ile ilgili de https://drabdullahgoymen.com/miyom-mutlaka-ameliyat-edilmeli-mi/

linkindeki içerikten detaylı bilgi almanız mümkün.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67