Sakın! Biden'den Rusya'ya kimyasal ve nükleer silah uyarısı!

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i nükleer ya da kimyasal silah kullanmaması konusunda uyardı. ABD merkezli televizyon kanalı CBS News'taki "60 Minutes" programına katılan Biden, Putin'in savaşta kimyasal ya da taktiksel nükleer silah kullanma ihtimaline dair "Sakın, sakın, sakın böyle bir şey yapmasın. Durumu, II. Dünya Savaşı'ndan beri görülmemiş şekilde değiştirir" dedi.

Sakın! Biden'den Rusya'ya kimyasal ve nükleer silah uyarısı!

Fakat Biden, Putin'in böyle bir hamle yapması durumunda nasıl karşılık vereceği hakkında net konuşmadı.

Cuma günü Beyaz Saray'da gerçekleştirilen söyleşide ABD Başkanı, programın sunucusu Scott Pelley'ye şunları söyledi:

"TEHLİKELİ HAMLE"

Tam olarak nasıl hareket edileceğini bilsem, sana söyleyeceğimi mi düşünüyorsun? Tabii ki de söylemeyeceğim. Fakat böyle bir şeyin ciddi sonuçları olur. Dünyada bugüne dek görmedikleri kadar dışlanırlar. Yaptıklarının ölçüsü, karşılaşacakları yanıtın niteliğini belirleyecek.

Putin, 24 Şubat'ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan savaşın ardından NATO'nun saldırgan söylemlerini gerekçe göstererek ülkedeki nükleer alarm seviyesini yükseltmişti.

Başta ABD ve Birleşik Krallık olmak üzere Batılı ülkelerse bunu tehlikeli bir hamle olarak eleştirmişti.

Amerikan Bilim İnsanları Federasyonu'nun verilerine göre Rusya'nın elinde 5 bin 977, ABD'deyse 5 bin 428 adet nükleer savaş başlığı var.

15,8 MİLYAR DOLARLIK YARDIM 

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna'ya ABD ordusunun envanterinden 600 milyon dolarlık askeri yardım yapacaklarını ve bu paketin ek silah, mühimmat ve teçhizat içerdiğini cuma günü açıklamıştı.

Blinken, bu paketle birlikte Ukrayna'ya savaşın başından beri toplamda 15,8 milyar dolarlık yardım göndermiş olacaklarını belirtmişti.

20 SAATLİK MÜZAKERE

Biden ayrıca Pelley'ye ulusal bir demiryolu grevini önleme çabalarından bahsetti. Perşembe günü, cumhurbaşkanı ABD Çalışma Bakanlığı'nda 20 saatlik müzakerelerin ardından demiryolları ve demiryolu işçileri sendikaları arasında geçici bir anlaşmaya varıldığını duyurdu. ABD Başkanı, Pelley'ye "İş ve emeği bir araya getirdik" dedi.

Röportaj, Biden'ın başkan seçilmesinden bu yana "60 Minutes" ile yaptığı ilk görüşme olma özelliğini taşıyor. 60 Minutes kameraları, Çarşamba günü Detroit Otomobil Fuarı'nı gezerken Biden'ın yanındaydı. Program, Pazar akşamı CBS ekranlarına gelecek.

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67