Şehit ailesine küfür eden Lütfü Türkkan... İhraç edilecek mi? İyi Parti: Makamdan çektik

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu, şehit ağabeyine küfür eden Lütfü Türkkan ile ilgili "Bugün konuşacağız, milletimize sorumluluk ne gerektiriyorsa onu yapacağız" dedi. Hem Türkkan'dan boşalan koltuğun yeni sahibini hem de Türkkan'ın akıbetini belirleyecek olağanüstü toplantı da başladı.

Şehit ailesine küfür eden Lütfü Türkkan... İhraç edilecek mi? İyi Parti: Makamdan çektik

İYİ Partili Ağıralioğlu, TBMM'de partisinin Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın Bingöl'de şehit yakını Tahir Gümren'e küfretmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ağıralioğlu, Bingöl'de esnaf ziyareti sırasında yaşanmaması gereken müessif bir hadisenin yaşandığını, Türkkan'ın söylediği sözün hiçbir gerekçe ile meşrulaştırılamayacağını söyledi. Ağıralioğlu, "Bu bir yanlıştır. Bu yanlışın ama ile fakat ile lakin ile gölgelenmesi, Türk milletine hizmet iddiası olan bir partinin değil, hiçbir Türk milletinin hiçbir ferdinin karı değildir. Böyle bir şeyi asla meşru göremeyiz. Meral Akşener, hizmetine talip olduğu milletin, hizmetini göreceği devletin süreci içerisinde hiç kimsenin kendisine, şahsiyetine, ırzına, iffetine hakaret edilmeyeceği bir ülke vaat etmektedir" dedi.

'AKŞENER'İN BU HATAYI GÖRMEZDEN GELMESİ MÜMKÜN DEĞİL'

Ağıralioğlu, Genel Başkanları Meral Akşener'in de bu hatayı affetmeyeceğini belirterek, "Kendisi birisinin annesi, bacısı, ablası, halası ve bir kadın olan genel başkanın böyle bir hatayı, kabahati görmezden gelmesi mümkün değildir. Dolayısıyla bugün grup başkanvekilliği seçimimiz var. Görevden el çektirildi. İYİ Parti şunu da temsil ediyor. AK Parti iktidarına bu vesile ile duyurmuş olalım. Biz hata yapınca, hatası ile yüzleşebilen, hatasının sorumluluğunu taşıyabilen, hatasının bedelini ödeyebilen bir partiyiz. Siyasette de yanlış yapılınca, yapılan yanlışın bir bedelinin olması gerektiğini dillendiren bir partiyiz. Bununla şunu hatırlatıyoruz siyasete; siyasette bazen böyle yanlışlar, kabahatler yaşanabilir. Ama bu kabahatlerden sonra hiçbir şey olmamış gibi davranmak siyaset kurumunun saygınlığını aşındırır. Siyaset kurumunun millet nezdindeki itibarını gölgeler ve milletin siyasete olan itibarını gölgelediği için milletin devlete hürmeti kalmaz" diye konuştu.

'AMA, FAKAT, LAKİNLE GÖLGELEMEYİZ'

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Ağıralioğlu, Türkkan'ın partiden ihracının gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, bugün grup başkanvekilliği için oylama yapılacağını, sonrasında süreç ne gerektiriyorsa onları yapacaklarını söyledi.

Ağıralioğlu, yapılan hatayı makul görmeyeceklerini vurgulayarak, "Böyle bir kusuru görmezden gelemeyiz. Ama, fakat, lakinle gölgelemeyiz. İYİ Parti, iyilik mücadelesinde bunu asla müsamaha ila karşılamaz. Hiçbir arkadaşımız bunu böyle karşılamıyor. Sadece partimiz değil, bu memlekette izan duygusu olan hiçbir Müslüman Türk evladı bunu makul görmez" ifadelerini kullandı.

YERİNE GELECEK İSİM BELİRLENİYOR

Öte yandan, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in talebiyle İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevinden istifa eden Türkkan'ın yerine yeni Grup Başkanvekili bugün düzenlenen olağanüstü toplantı ile belirlenecek. Türkkan'ın durumunun da bu toplantıda masaya yatırılması bekleniyor.

"İYİ Parti'nin kapalı grup toplantısı başladı. Toplantıya İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de katılıyor. Toplantıya Lütfü Türkkan'ın katılmadığını da belirtelim."

YENİ GRUP BAŞKANVEKİLİ SEÇİLİYOR

"Lütfü Türkkan şehit yakınına küfürlü ifade kullanmasının ardından sosyal medya hesabından özür dilemişti ancak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in istifa etmesini söylemesinin ardından grup başkanvekilliğinden istifa etmişti. Şu dakikalarda da yeni grup başkanvekili Lütfü Türkkan'ın yerine seçiliyor. Birkaç seçenek olduğunu söyleyebiliriz, ön plana çıkan bir ismin olduğunu da biliyoruz. Yapılacak seçimin ardından yeni grup başkanvekili belli olacak."

"Yavuz Ağıralioğlu'na özellikle disiplin soruşturması açılıp açılmayacağına yönelik bir durum olup olmadığını da sorduk. Yavuz Ağıralioğlu da bugünkü kapalı grup toplantısını işaret etti. 'Hem yeni grup başkanvekilini seçeceğiz hem de süreçle ilgili tüm durumlar ele alınacak' ifadesini kullandı. Bu durumda da disiplin soruşturması açılıp açılmayacağı yönündeki kararın bugünkü toplantıda ele alınacağını söylemek mümkün. Bir disiplin soruşturması açılırsa bu noktada da kendisine uyarı cezasının verilebileceğinin yönünde de ifadeler kullanılıyor."

Kaynak: Hürriyet 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66