Son dakika haberi! Kovid-19 için geliştirilen ilk ilaç onaylandı!

AP'de yer alan son dakika gelişmesine göre, Merck tarafından geliştirilen koronavirüs ilacına ilk onay veren ülke İngiltere oldu.

Son dakika haberi! Kovid-19 için geliştirilen ilk ilaç onaylandı!

ABD merkezli ilaç üreticisi Merck, bir süredir üzerinde çalıştığı Koronavirüs ilacı için beklenen adım İngiltere'den geldi.

İngiltere koronavirüse karşı geliştirilen ilk hap olan Merck'in Koronavirüs antiviraline şartlı onay verdi. İngiltere bu adımı ile söz konusu ilacı onaylayan ilk ülke oldu.

AŞININ AKSİNE ORAYI HEDEF ALACAK

Şirketin bulaşıcı hastalıklar ve aşılar bölümünün başındaki isim olan Jay Gobler, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada geliştirdikleri ilacın aşılardan farklı olduğunu, aşıların aksine virüsün spike proteinini hedef almadığını belirtmişti.

Gobler bu özelliği sayesinde ilacın virüs insan vücudunda gelişmeye devam ederken de aynı derecede etkili olduğunun altını çizmişti.

Koronavirüsün kendi kopyalarını oluşturmasını sağlayan bir enzim olan viral polimerazı hedef alan ilaç virüsün genetik kodlarını bozarak onunşa mücadele ediyor.

EN ÇOK 'ERKEN DÖNEMDE' ETKİ EDİYOR

Şirketten yapılan açıklamaya göre, ilaç en çok erken enfeksiyon döneminde uygulandığında etkili oluyor.

Şirket tarafından yapılan çalışmaya göre, ilaç yeni Kovid-19 teşhisi konan hastaların hastaneye yatırılma şansını yaklaşık yüzde 50 oranında azaltıyor.

Kaynak: Hürriyet 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2021, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67