Vaka sayısı binin altına nasıl indi? Toplu taşımada maske yasağına 3 gün şartı

Türkiye, 26 Nisan’daki son Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısından bu yana, yeni serbestlikler için vaka sayısının binin altına inmesini bekliyordu. Beklenen gelişme, önceki gün gerçekleşti. Şimdi gözler toplu taşımada maske kararına çevirildi

Vaka sayısı binin altına nasıl indi? Toplu taşımada maske yasağına 3 gün şartı

Günlük vaka sayısındaki bin seviyesi toplu taşımadaki maske zorunluğunun kalkması için bir çıta olarak belirlenmişti. Bayram öncesinde sürekli düşüş gösteren vaka sayıları, bayram sonrasında dalgalı bir grafik izledi. 22 Mayıs itibarıyla ise Günlük Koronavirüs Tablosu’nda ilk kez günlük “vaka sayısı” binin altını gördü. Maske serbestliğiyle ilgili beklenen açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. 

Pandemi boyunca görülmemiş bu seviye, Omicron varyantının ölüm oranlarında getirdiği gerilemeyle birlikte, tarama ve test sayılarındaki sistematik düşüşle birlikte gerçekleşti. Vaka sayılarının her gün düşüp, iyileşen hasta sayısının arttığı dönem, aktif vaka sayısı konusunda vatandaşlar arasında hayli kafa karışıklığına sebep oldu.

Bugün bu başlıkta da istikrarlı bir düşüş görülürken, aktif vaka sayısı 13 bin seviyesine indi. Günlük “hasta sayısı” en son “vaka sayısı” ile birlikte 4 Temmuz 2021 tarihinde verildi. O tarihte hasta sayısı 404; vaka sayısı ise 4 bin 418’di. Vaka sayısı bu tarihten sonra dalgalı bir grafik izledi. Önceki gün de nihayet binin altına indi.

22 MAYIS TABLOSU

Sağlık Bakanlığı, 22 Mayıs koronavirüs tablosundaki test sayısını 118 bin 852 olarak açıklarken, 905 vaka tespit edildiğini bildirmişti. Koronavirüsten 5 kişi hayatını kaybetmiş, iyileşen sayısı ise bin 19 olarak açıklanmıştı.

3 GÜN ŞARTI

Bakan Koca, sayının üç gün üst üste binin altında gerçekleşmesi halinde maske zorunluluğunun tümüyle kalkacağını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı'nın daha önce maske kullanımına dair yayımladığı genelgede toplu taşımada maske zorunluluğunun kalkacağı tarihe değinilmişti. Genelgede şu ifadeler yer almıştı: Maske zorunluluğunun tümüyle kaldırılması, ancak ülkemizdeki günlük vaka sayısı 1000’in altına düşene kadar bir müddet daha toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske kullanımına devam edilmesine karar verilmiştir.

AŞILAMADA SON DURUM

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 85,48, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 93,18 olarak gerçekleşti.

Türkiye'de bugüne kadar uygulanan aşı sayısı 147 milyon 687 bin 693'e yükseldi.

En az iki doz aşı uygulananların oranının en yüksek olduğu 10 il, Osmaniye, Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Manisa ve Zonguldak oldu.

En az iki doz aşı yapılanların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ olarak sıralandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER