Yurt Dışında İş Bulmak İsteyenlerin CV'si Nasıl Olmalı?

Yurt Dışında İş Bulmak İsteyenlerin CV'si Nasıl Olmalı?

Yurt dışında iş bulmak, yurt içinde iş bulmak kadar kolay olmayabilir. Çünkü kendinizi en mükemmel şekilde ifade etmediğiniz sürece sizin önünüze geçecek başka birileri mutlaka bulunur. Bunu yapabilmenin en iyi yolu ise güzel bir CV hazırlamaktır. Özellikle de bazı devletlere yapılan iş başvurularının sayısı son derece fazladır. Bu kadar insan arasında seçilmek gerçekten büyük bir başarı olacaktır. Bunun için sunacağınız özgeçmiş bilgilerinize önem vermeniz gerekir. Peki, yurt dışında iş bulmak isteyenlerin CV'si nasıl olmalıdır? Bu hususta son derece etkin bir hazırlık yapmanız gerekir. https://cvhazirlama.cool/ websitesinden cv hazırlama ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri derledik.

CV'nizi Bölümlere Ayırın

CV hazırlarken belli bir sıralamaya uymanız gerekir. Karma karışık bilgiler içeren bir özgeçmiş hazırladığınız zaman hakkınızda olumsuz düşünülmesine ne olabilirsiniz. Öncelikle kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekir. Daha sonra iş tecrübesi, eğitim ve hobi şeklinde devam eden sıralamaya uymalısınız. Sertifikalarınız, tecrübeleriniz ve daha önce çalıştığınız işler için de başlık oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra tecrübenizi daha iyi göstermek için part-time olarak yaptığınız işler için de ayrı bir başlık yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra dil eğitimlerinizden de ayrıca bahsetmeniz gerekir. Özellikle başvuru yaptığınız ülkenin dilini biliyor olmanız, size artı bir puan kazandıracaktır.

CV'nizi Kısa Tutun

Kısa bir CV hazırlamak, incelenmesinin pek fazla uzun sürmemesini sağlayacaktır. Bundan dolayı kısa ve öz bilgiler içeren bir içerik kullanmanız gerekir. Gereksiz cümleler sadece kelime kalabalığı yapar. Bundan dolayı öz şekilde bir anlatım tercih edilmelidir. Betimleme, örnekleme gibi şeylere başvurulmamalıdır. Sade ve akıcı bir dil her zaman daha fazla beğenilir. Eğer yeni mezun olan bireyseniz, maksimum 2 sayfalık bir özgeçmiş yeterli olacaktır. Ancak uzun zamandan beri çalışıyorsanız sayfa sayısını 4'e çıkarabilirsiniz. Bu sayfa sayılarından daha fazla bir hazırlık yaparsanız, görevliler CV'nizi okumakla zaman kaybetmek istemeyecektir.

CV Formatınız Özenli Olsun

Nasıl bir formatta CV hazırladığınıza dikkat etmeniz gerekir. Sayfa hizalaması yapmalı, boşluklara ve maddelemelere özen göstermelisiniz. Anlatımlarınıza nasıl başladıysanız, o şekilde bitirmeye dikkat edin. Özellikle de madde başlarına eklediğiniz işaretlerin birbirinden farklı olmamasına önem verin. Özgeçmişinizin kolay bir şekilde okunması için açık bir sayfa düzeni kullanın. Maddelemelerin aralarında boşluklar olması, daha iyi okunmalarına neden olacaktır.

Anlatımlarınızda Tutarlı Olun

Bir konu hakkında neler yaptığınıza dair bilgiler veriyorsanız, birazını madde şeklinde birazını da düz cümle şeklinde veremezsiniz. Nasıl bir anlatım tercih ettiyseniz, o şekilde devam ettirmeniz gerekiyor. Maddeleme yapıldığı zaman biten her cümlenin sonuna virgül eklemeye dikkat edin. Bu açıdan bir tutarlılık yakalayamadığınız zaman CV'niz beğenilmeyecektir. Özellikle de yurt dışı gibi önemli yerlerde çalışmak istiyorsanız, Türkçeyi doğru şekilde kullanabildiğinizi de göstermeniz gerekir.

Yurt Dışında İş Bulmak İçin Hazırlanan CV'lerde Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt dışında iş bulmak için hazırlanan CV'lerde diğer dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Yazım hataları konusunda dikkatli olun.
  • Yazdıklarınızın her birinden emin olun.
  • İngilizce dilini kullanarak CV hazırlayın.
  • Referanslarınız var ise bunu mutlaka belirtin.
  • Bilgilerinizin eksiksiz olmaması için ek başlıklar ekleyin.

Bunlara dikkat eden bir birey, yurt dışında rahatlıkla bir iş bulabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67