100 yıldır kapalı olan Ermeni kilisesi açılıyor!

100 yıldır kapalı olan Ermeni kilisesi açılıyor!

Türkiye, Fransa parlamentosunun ‘Ermeni soykırımı’nı inkârı suç sayan yasayı kabul ettiği bir dönemde, dikkat çeken bir adım attı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, restorasyonu tamamlanan ve 1. Dünya Savaşı’ndan beri kapalı olan Ermeni Vortvots Vorodman Kilisesi’ni bugün törenle açacak.


İbadethane özelliği korunarak kültür merkezine dönüştürülen kilisenin yeniden hayat bulması, rahatsızlığı dolayısıyla fiili olarak patriklik görevini yerine getiremeyen II.Mesrob Mutafyan’ın hayaliydi. ‘Meryem Ana Katedrali’ külliyesi dahilinde bulunan ve yandıktan sonra Balyan Ailesi mimarlarının projesiyle yeniden inşa edilen Vortvots Vorodman (Gök gürültüsünün çocukları) Kilisesi 2010 İstanbul Kültür Başkenti Projesi kapsamında restore edilmeye başlandı.


Restore edilmeye başlandığı dönemde Hayati Yazıcı, projeden sorumlu devlet bakanıydı. Mutafyan’ın yerine patrik genel vekili sıfatını taşıyan Başepiskopos Aram Ateşyan, restorasyonun tamamlanmasının ardından Bakan Yazıcı’ya bir mektup yazarak açılışa davet etti. Kilise bugün saat 16.00’da açılacak.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2011, 07:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
KAMURAN GEZGİN
KAMURAN GEZGİN - 6 yıl Önce

Eski Kiliseler Gibi İbadethanelerin Hepsi Onarılsın Ve Ülkeyi Terk Eden Diasporaya Vatandaşlık Verilsin Gelsinler Siyaset Yapsınlar Eşit Vatandaşlık Haklarından Yararlansınlar Ermeni Süryani Gibi Hıristiyan Halk Ve Milletlerin Yeni Kiliseler İnşa Etsinler Arazi Konut Alsınlar Yaşasın Halkların Kardeşliği Ve Birlikteliği

SIRADAKİ HABER

banner23