30 yıl sonra ilk kez konuştu!...

30 yıl sonra ilk kez konuştu!...

12 Eylül darbesinin kuvvet komutanlarından Tahsin Şahinkaya'dan çarpıcı açıklamalar...

12 EYLÜL’ÜN HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI ŞAHİNKAYA 30 YILLIK SUSKUNLUĞUNU BOZDU: Ne rüşveti! F18 istedim, F16 aldılar.

1980 darbesinin Milli Güvenlik Konseyi Üyesi Tahsin Şahinkaya, rüşvet iddialarına böyle cevap verdi, ekledi: “Hava Kuvvetleri Komutanı’nın seçme yetkisi yok. Keşke o dergide iddia edildiği gibi dünyanın en zengin 50 generali arasında olsam.

12 Eylül 1980 darbesinin en önemli isimlerinden Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkındaki rüşvet iddilarıyla ilgili suskunluğunu 30 yıl sonra bozdu. Dün akşam Habertürk’te Yiğit Bulut’un ‘Sansürsüz’ programındaki sorularını yanıtlayan Şahinkaya, “Karar verdik sadece Kenan Paşa konuşacaktı. Fakat artık geçici 15. madde de kalktıktan sonra konuşmaya karar verdim. Konuşsaydık zamanın idarecileri gibi herkes kendi fikrine göre değerlendirecekti” dedi.

40 yaşındaki tayyareler...

Şahinkaya, 18 yaşında subay olarak Amerika’da 2 sene uçuş eğitimi aldığını belirterek, “Geldiğim zaman Amerika’da en süratli tayyarelerle uçmuş olmama rağmen, Türkiye’de ikinci dünya savaşının köhneleşmiş tayyareleri ile karşılaştık. Yirmi yaşındaki bir pilot, babasının yaşında 40 yaşındaki tayyarelerle uçuyordu. Uçak akülerini bile yapamıyorduk” dedi.

Harbe giremeyecek uçakları çalıştırmak için Almanyalara giderek hurdalıklardan uçak parçaları baktıklarını anlatan Şahinkaya, milli bir projeyle uçak sanayi kurulması kararının alındığını belirterek “Bizde Hava Kuvvetleri Komutanları’nın seçme yetkisi yoktur. Biz yalnız teklif yaparız. Muhtelif teklifler vardı. ‘F15 veya F18 alalım dendi çok pahalı geldi. F16 bütün NATO ülkelerinde kullanılıyor. Zamanın devlet başkanı, hükümet, konsey üyeleri kararlaştırdı. F16 sanayinin kurulmasına karar verildi” diye konuştu.

Ben çift motorlu diye F18 istedim

O dönem tercihinin F18’den yana olduğunu belirten Şahinkaya şunları söyledi: “Ben pahalı da olsa alınan uçakların çift motorlu olmasını istedim. F18 çift motorluydu fakat karargahın görüşü, başkanın görüşü ‘Ucuz olsun, F16 olsun’ yönündeydi.”

Rüşvet şerefsizliktir...

Yunanistan’lı bir şirket CEO’sunun bu dedikoduların çıkartılmasında etkin olduğunu anlatan Tahsin Şakinkaya, “Ben bu işi lanetliyorum. Rüşvet, şerefsizliktir, haysiyetsizliktir” diye konuştu.

Mal varlığını açıkladı

* Fenerbahçe’de deprem sonrası hasar gören ve yıkılması beklenen bir apartman katı.
* 1993 yılında alınmış bir giriş kat daire.
* 100 metrekarelik bir yazlık ev.
* 164 metrekarelik imara kapalı bir arsa.
* Bir kooperatif üyeliği.
* Çeşme’de başka bir kooperatif üyeliği.
* Sarıyer’de yıkılan ve yarım kalan kooperatif üyeliği.
* 352 hisse senedi.
* 20 bin TL’lik takı.
* Bankada ipotek koyulmuş bir miktar para.

'Kimse bana o iki dergiyi gösteremedi'

Amerika’da yayınlanan dünyaca ünlü bir dergide adının dünyanın en zengin 50 generali arasında gösterildiği iddialarını da yalanlayan Şahinkaya, “Bu konu da uydurulmuştur. Kimse çıkıp da Time veya Life dergilerini bana gösteremedi. Bu böyle bir ağızda sakız olup gidiyor. 50 tane generalin içerisine girmeyi vallahi çok isterdim. O generaller benim hayat tarzımı görseler belkide bana acırlar. Evim depremde hasar gördü yıkılacak” dedi.

Büyük bir malvarlığına sahip olduğu ve fabrikalarının olduğu iddialarına da değinen Şahinkaya, “Çok az hisse senedi almıştım. Birkaç yüz bin liralık bile değildir. Hiçbir holdingle de ortaklığım yok. Amerika’da dairem de yok. Türkiye’de eşimle ortak bir dairem var. Çocuklarım da piyasada bocalayıp duruyor. Borçları var. Hatta benim param da bloke edildi. Evimiz ipotekli” dedi. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2010, 06:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63