35 İlde Düzenlenen KPSS Operasyonunda 73 Kişi Gözaltına Alındı

35 İlde Düzenlenen KPSS Operasyonunda 73 Kişi Gözaltına Alındı

2010 yılı KPSS'deki yolsuzluk iddialarına yönelik devam eden soruşturma kapsamında Ankara merkezli 35 ilde operasyon düzenlendi. Operasyonda 73 kişi gözaltına alındı.


2010 yılı KPSS'deki yolsuzluk iddialarına yönelik devam eden soruşturma kapsamındaAnkara merkezli 35 ilde operasyon düzenlendi. 40 kişilik özel ekip tarafından gerçekleştirilen operasyonda 73 kişi gözaltına alındı. Hakkında yakalama kararı olan 27 kişinin ise arandığı öğrenildi.


2 YILLIK ÇALIŞMA SONUCU 7. OPERASYON


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali ve Organize Suçlarla Mücadele şube müdürlükleri ekipleri, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu'nun talimatıyla 2 yıllık bir çalışma sonucunda, 2010 KPSS'de soruların tamamını veya tamamına yakınını usulsüzlük yaparak doğru şekilde işaretleyen şüphelilerin yakalanması için yedinci kez operasyon başlattı.


100 ŞÜPHELİDEN 73'Ü YAKALANDI

Sabah saatlerinde aralarında Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa, Samsun, Diyarbakır,Mersin, Zonguldak, Bolu, Şanlıurfa'nın da bulunduğu 35 ilde Ankara Mali ve Organize Şube polislerinin düzenlediği eş zamanlı operasyonda, haklarında gözaltı kararı bulunan 100 şüpheliden 73'ü yakalandı.


ŞÜPHELİLER ARASINDA BARANSU'NUN YENGESİ DE VAR


Şüpheliler arasında "Balyoz Planı" davasında yargılanan bazı sanıklara "kumpas" kurulduğu gerekçesiyle tutuklanan ve halen cezaevinde bulunan gazeteci Mehmet Baransu'nun yengesi A.B'nin de olduğu öğrenildi. Zanlılardan 15'inin Ankara'da, 11'ininİstanbul'da yakalandığı belirtildi.


USULSÜZLÜK YAPANLARIN ÇOĞU ÖĞRETMEN


2010 KPSS'de usulsüz bir şekilde 120 sorudan 120'sini doğru işaretledikleri veya 100'ün üzerinde net yaptıkları iddia edilen şüphelilerin çoğunun öğretmen olduğu kaydedildi.Zanlılar arasında subay, hakim ve polis eşi olduğu da ifade edildi.


GÖZALTINA ALINANLARDAN 2'Sİ TRT ÇALIŞANI


Gözaltına alınan şüphelilerin 2'sinin TRT çalışanı olduğu, soruların usulsüz bir şekilde ele geçirilmesini sağlayan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) ele başı konumundaki zanlıların ise önceki soruşturmalarda yurt dışına kaçtıkları tespit edildi.


Ankara dışında gözaltına alınanların gün içinde Ankara Emniyet Müdürlüğüne getirileceği, soruşturma kapsamında gözaltıların artacağı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 07:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63